SETA > Etkinlikler |
Panel PKK - YPG nin Çocuk Savaşçıları

Panel: PKK - YPG’nin Çocuk Savaşçıları

Tarih: 24 Ekim 2019
Bitiş: 24 Ekim 2019
Saat: 18:00 - 20:00
Adres: Avenue des Arts 27, 1000 Brüksel, Belçika

SETA 24 Ekim 2019 tarihinde Brüksel ofisinde 18:00-20:00 saatleri arasında “PKK/YPG’nin Çocuk Savaşçıları” isimli bir panel düzenleyecektir. Panelde son dönemde yeniden gündeme gelen PKK/YPG’nin Türkiye ve Suriye’deki 18 yaş altı çocukları militan olarak devşirme faaliyetleri ele alınacaktır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Uluslararası Af Örgütü ve UNICEF gibi birçok insan hakları kuruluşları yaptıkları çalışmalarda PKK-YPG terör örgütünün önemli sayıdaki küçük yaştaki çocuğu radikalleştirerek ya da zorla silah altına aldığını ortaya koymaktadır.

Kısa bir süre önce terör örgütü PKK/YPG tarafından dağa kaçırılan çocukların anneleri Diyarbakır’daki HDP il binasının önünde oturma eylemine başladılar. Anneler bu eylemleriyle uluslararası camiada terör örgütü olarak tanınan PKK ile arasında sıkı ilişkiler bulunan HDP’den çocuklarının dağdan indirilmesini ve kendilerine teslim edilmesini talep etmektedirler.

Panelimiz çocukları terör örgütü PKK/YPG tarafından dağa kaçırılan Diyarbakırlı annelerden birinin açılış konuşmasıyla başlayacaktır. SETA Brüksel Koordinatörü Dr. Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünü yapacağı panelin konuşmacıları arasında “Yoldaşını Öldürmek” ve “Onlar Daha Çocuktu” başlıklı kitaplarının yazarı Aytekin Yılmaz, İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Talha Köse, Berlin merkezli Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi başkanı ve Sivil Toplum Kuruluşu “Kurdwach” üyesi Eva Savelsberg ile Suriye ve terör uzmanı Kyle Orton yer alacaktır.

Türkiye ve Suriye özelinde terör örgütü PKK/YPG tarafından dağa kaçırılan çocukların durumunun sosyal, siyasi, hukuki ve akademik açıdan tartışılacağı bu panele sizleri de davet etmek isteriz.

Panelimiz İngilizce olacak ve panel sırasında Türkçe-İngilizce simultane tercüme sağlanacaktır. Kayıtlar 22 Ekim 2019 tarihine kadar [email protected] adresine yapılacaktır..