SETA > Yorum |
Destek Tiyatroya Var Diyarbakır Annelerine Yok

Destek Tiyatroya Var, Diyarbakır Annelerine Yok

130 günden fazla bir süredir Diyarbakır’da anneler evlat nöbeti tutuyor. Toplumun büyük bir kesimi Diyarbakır’da nöbet tutan annelere destek verdi.

130 günden fazla bir süredir Diyarbakır’da anneler evlat nöbeti tutuyor. Toplumun büyük bir kesimi Diyarbakır’da nöbet tutan annelere destek verdi.

Annelerin eylemi önemli gelişmeleri doğurdu.

PKK ve HDP’nin bölge insanı üzerindeki baskılarının azalmasında etkili oldu. Kamuoyu baskısı, PKK ve HDP’nin çocukları ailelerinden koparılmasını zorlaştırdı.

Ailelerin bazıları çocuklarına kavuştu. Annelerini televizyondan görenler, terör örgütünden kaçmanın yollarını buldu.

Anneler dört aydır, kar kış demeden nöbet tutmasına rağmen, muhalefetin bir kesimi ve onlara destek veren medya aileleri görmezden geliyor.

Destek vermek bir yana nöbet tutan anaların sesinin duyulmasından bile rahatsız olanlar var. HDP ve PKK’lılar açıkça anaları kameraların önünde tehdit etmekten çekinmiyor.

Millet İttifakı partileri, HDP ile birlikteliklerine zarar gelmemesi için farklı yollar deniyor. HDP’ye açıktan destek vermedikleri durumlarda yeni siyaset yolları buluyorlar

HDP’yi terörle arasına mesafe koyma yönünde baskı yapmak yerine, farklı dayanışma modelleri geliştiriyorlar.

İttifakın yıprandığı söylemleri yükseldiğinde, “HDP’liler bizi sahiplenmiyorsunuz” diye CHP’ye eleştiri getirdiğinde, birlikte görüntü vermenin bir yolunu buluyorlar.

İyi Partililer ya da kendi tabanlarındaki ulusalcı çevrelerden eleştiri yükseldiğinde tamam da biz “ittifak” hâlinde değiliz demeyi ihmal etmiyorlar.

Şehit cenazeleri geldiğinde, HDP’nin açıkça PKK’ya destek çıktığı görüntüler ortaya çıktığında bir süre sessizliğe bürünüyorlar. Birlikte görüntü vermeyi sınırlandırıyorlar.

Ama aradan belli bir dönem geçince tekrar sarmaş dolaş oluyorlar. Tabanlarına aramızda ayrılık gayrılık yok diye mesaj gönderiyorlar.

İşte en son, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın yazdığı ‘Devran’ isimli kitabının okuma tiyatrosunu izlemek üzere bir araya geldiler.

Birlikte görüntü verdiler. Liderler düzeyinde gerçekleştirilemeyen buluşmaları telafi ettiler.

HDP’ye seninle birlikteyiz görüntüsünü vermeye harcadıkları emeği, terör örgütü ile arana mesafe koy baskısına hasretseler, en azından Türkiye için faydalı bir iş yapmış olurlar. Ancak bu tip bir siyaset tarzına yaklaşmıyorlar. Tek endişeleri, 2023’e kadar ittifakın devam ettirilmesi.

Toplumun önemli bir kesimi haklı olarak, bu buluşmalara tepki gösteriyor. Diyarbakır’da annelerin sesini duymayanların, Demirtaş’ın yazdığı tiyatro eserinin promosyonuna katılmalarını eleştiriyorlar.

Toplumun geniş kesimleri, lider eşlerinin Demirtaş’ın tiyatrosuna birlikte gitmek için harcadıkları enerjinin birazını da, Diyarbakır annelerini ziyaret etmek için harcamasını bekliyor.

Ama hep beraber göreceğiz, tiyatrodaki birliktelik, Diyarbakır anneleri için gerçekleşmeyecek.

[Türkiye, 14 Ocak 2019].