CHP’de Ulusalcılık Tartışmaları

SETA Siyaset Direktörü Hatem Ete, TRT1'de yayınlanan Enine Boyuna programında, CHP'de son günlerde yaşanan ulusalcılık tartışmalarını yorumladı.

TRT1’de yayınlanan Enine Boyuna programında, son günlerde CHP’nin içinde yaşanan ve ülke kamuoyunca da yakından takip edilen ulusalcılık tartışmalarına değinen Hatem Ete, son altı ayda aynı eksende yaşanan tartışmaların CHP’ye zarar verdiğini belirterek, CHP’de değişim rüzgârının tersine döndüğünü kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yaklaşık üç yıldır CHP’nin başında bulunduğunu ve bu sürenin iki yıla yakınını CHP’deki iktidar mücadeleleri ve iç karışıklıklarla geçirdiğini ifade eden Ete, Kılıçdaroğlu’nun bu süre içerisinde CHP içerisinde iki farklı siyasi kanat arasında sıkıştığını ve çıkış aradığını kaydetti.

Geride kalan üç yıllık dönemde CHP’de bir liderlik kriz yaşandığını, Kılıçdaroğlu’nun ilk iki yılda kendini lider olarak kabul ettirmek için uğraştığını ve son bir yılda bunu başardığını ifade eden Ete, ancak şimdilerde Kılıçdaroğlu’nun CHP içinde yaşanan son tartışmaları yönetmekte zorlandığını ifade etti.

CHP’de yaşanan bu olumsuz tablonun, Kılıçdaroğlu’nun göreve gelişiyle parti içinde yaşanan değişim rüzgârını şimdilerde tersine döndürdüğünü belirten Ete, eski ulusalcı söylemlerin parti içerisinde yeniden yüksek sesle dillendirilmeye başladığını kaydetti. CHP’deki bu gel-gitleri seçmen analizlerine bağlayan Ete, CHP’nin yapmış olduğu seçmen analizlerin CHP’yi zorunlu bir ikili siyaset izlemeye ittiğini ifade etti.

Ete, Kılıçdaroğlu’nun CHP’li eski aktörlerin yerine seçmiş olduğu yeni politikacıların “yeni politikacı-eski siyaset tabanlı” oluşları nedeniyle, CHP’de son günlerde dillendirilen keskin söylemlerin partide egemen olmaya başladığını ve toplumdaki beklentileri boşa çıkardığını savundu.

Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP’nin değişim gerçekleştirmeye çalışırken düştüğü temel hatanın partide merkeze bir tahkimat yapmadan, iki farklı kutbun oluşturulması olduğunu kaydeden Ete, bu farklı iki kesimin Kürt meselesi, asker-siyaset ilişkileri gibi önemli konularda çok farklı düşündüğünü ve demokrasi temelli ortak bir noktada birleşemediğini, dolayısıyla Kılıçdaroğlu’nun bu iki zıt kutup arasında sıkışıp kaldığını ifade etti.

Etiketler: