Cenevre 2: Müzakere Masası’nda Denge Hâkim

SETA Ankara Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, Suriye'de her iki tarafın da savaşı kazanacağına dair beklentisinin yüksek olmasından dolayı Cenevre 2'de taviz vermek istemediğine dikkat çekti.

SETA Ankara Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, SKYTÜRK 360 ekranlarında yayınlanan DünyAlem programında, Cenevre 2’de bir araya gelen taraflardan muhalefetin ‘Suriye’nin Dostları Grubu’nun baskısıyla, Baas rejiminin ise Rusya’nın baskısı ile masada oturduğuna dikkat çekti. Suriye’de her iki tarafın da savaşı kazanacağına dair beklentisinin yüksek olmasından dolayı masada taviz vermeye yanaşmadığının altını çizen Ulutaş, müzakere masasından somut kararlar çıkması için dengenin bozulması gerektiğini belirtti.

Konuşmasında, müzakere masasından olumlu bir sonuç çıkması noktasında karamsar olduğuna değinen Ulutaş, bunda, Cenevre 1 toplantılarını başarısızlığa uğratan gelişmelerin birçoğunun şiddetlenerek halen yaşanmasının etkili olduğunu ifade etti.

Ulutaş ayrıca, Suriye’de yaşanan iç savaşta görüntülenen işkence ve infaz fotoğraflarının uluslararası kamuoyunda beklenen etkiyi uyandırmadığına da dikkat çekti. 

Etiketler: