Başkanlık Seçimleri 2012

Başkanlık Seçimleri 2012

ABD başkanlık seçimlerinde oy oranı bazında başabaş bir mücadele devam ederken delege sayısı konusunda Obama az farkla da olsa avantajlı görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 Kasım 2012’de yapılacak başkanlık seçimlerinde ABD Başkanı Barack Obama bir dönem daha başkanlık koltuğunda oturabilmek için Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney ile yarışacak. Yaklaşık üç ay önce Cumhuriyetçi Parti’nin önseçimlerinin sona ermesiyle hareketlenmeye başlayan 2012 başkanlık yarışında seçim gündemini belirlemede parti kongreleri ve adayların tartışmaları gibi beklenen kritik dönemeçler yanında Amerika’nın Libya Büyükelçiliği’ne saldırı gibi beklenmedik gelişmeler de önemli rol oynadı.

Amerika’nın içinde bulunduğu ekonomik darboğaz sebebiyle, dış borçlanma, işsizlik oranları ve benzin fiyatları seçim yarışının Eylül ayına olan kısmında en çok gündeme gelen unsurlar arasında yer aldı.

Bunun yanında Obama yönetiminin en önemli öncelikleri arasına aldığı sağlık sigortası meselesi iki parti arasındaki devlet, ekonomi ve toplum ilişkisi merkezli fay hattını sürekli biçimde ortaya çıkardı.

Eylül ayındaki Libya olayları ve Ekim ayında bu olaylarla ilgili ayrıntıların ortaya çıkması ise ulusal güvenlik ve dış politika alanında en çok tartışılan meseleler arasında yer aldı.

Seçimlerde son dönemece gelinen bugünlerde adaylar arasında ulusal oy oranı bazında başabaş bir mücadele devam ederken başkanın seçilmesini belirleyecek delege sayısı konusundaki kamuoyu araştırmaları Obama’yı az farkla da olsa avantajlı gösteriyor.

Etiketler: