SETA > Avrupa Araştırmaları |
Perspektif İsveç in İfade Özgürlüğü Kisvesi

Perspektif: İsveç’in İfade Özgürlüğü Kisvesi

İsveç’in NATO’ya üyeliğine dair Türkiye ile imzaladığı mutabakatın kapsamı nedir? İsveç, mutabakata ne derece uygun tavır sergilemektedir? İsveç’te gerçekleştirilen dini değerlere saldırı eylemlerini ya da terör örgütü yandaşlarının faaliyetlerini ifade özgürlüğü ile bağdaştırmak mümkün müdür?

Paylaş
Dosyayı İndir

Rusya-Ukrayna savaşı, Soğuk Savaş döneminin sona ermesinden bu yana hassas bir dengede ilerleyen güvenlik algılarını da derinden sarsmıştır. Daha önce konuşulmayan hatta Finlandiya ve İsveç’in kendilerince dahi “uygun” bulunmayan NATO üyeliği öncelikli ve acil bir mesele haline gelmiştir. Rusya ile kara ve denizden komşu olan bu iki ülke için NATO üyeliği o derece elzem ve acil görülmüştür ki Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından hemen sonra yoğun bir diplomasi trafiği başlatılmıştır. İsveç ve Finlandiya sadece iki ay sonra 18 Mayıs 2022’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e İttifaka katılmak için resmi başvuru mektuplarını aynı anda iletmiştir. Rusya-Ukrayna savaşı birinci yılını doldurmaya yaklaşırken “daha tehlikeli bir dünyada İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olmasının daha da önemli olduğu” ifade edilmektedir.

29 Haziran 2022’deki NATO’nun Madrid zirvesinde devlet ve hükümet başkanları, Finlandiya ve İsveç’i İttifaka katılmaları için resmen davet eden rar almıştır. Her iki ülke için de katılım protokolleri, katılım müzakerelerinin tamamlanmasının ardından 5 Temmuz’da imzalanmıştır. Protokoller şimdi tüm müttefikler tarafından kendi ulusal prosedürlerine göre onaylanma sürecine havale edilmiş durumdadır. Şu ana kadar Macaristan ve Türkiye hariç NATO üyesi diğer ülkeler onaylama işlemlerini tamamlamıştır...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..