SETA > Avrupa Araştırmaları |
Perspektif Bosna Hersek te Endişelendiren Gelişmeler

Perspektif: Bosna Hersek’te Endişelendiren Gelişmeler

Bosna Hersek’te son aylarda yaşanan krizin sebepleri nelerdir? Dış aktörlerin krize yaklaşımları nasıl değerlendirilebilir? Kriz karşısında Türkiye nasıl bir rol oynayabilir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Bosna Hersek son aylarda savaş sonrası dönemin en ciddi siyasi kriziyle sarsılmaya başlamıştır. Krizin en büyük sorumlusu Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığının Sırp üyesi Milorad Dodik’in tehlikeli boyutlara varan ve Moskova yönetimi tarafından desteklenen milliyetçi ve bölücü siyasetidir. Dodik’in sorumsuz siyasi manevraları Bosna Hersek’teki barış ortamını tehdit etmekte, eski güvensizlikleri canlandırmakta ve şiddetin ülkeye geri gelebileceği yönünde endişe uyandırmaktadır.

On beş yıldır Bosna Hersek’i parçalama, ülkenin entitelerinden Sırp Cumhuriyeti (Republika Srpska, RS) için bağımsızlık referandumu düzenleme ve barışçıl yoldan ayrılma tehditlerinde bulunan Dodik, Cumhurbaşkanlığı üyesi olduktan sonra devlet kurumlarına karşı kademeli bir darbeyi anımsatan yıkıcı adımlar atmaya başlamıştır. Bu çerçevede Dodik, Bosna Hersek devletine ait yetkilerin RS’ye aktarılmasını talep ediyor ve RS’de paralel kurumların oluşturulmasını öngören yasal düzenlemeler hazırlatıyor. Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinin RS’deki kışlalarına el koyacağını ifade eden Dodik olası müdahalesine karşılık ise “dostlarını” yardıma çağırmakla tehdit ediyor..

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..