SETA > Avrupa Araştırmaları |
Perspektif Karadağ'da Bir Devrin Sonu

Perspektif: Karadağ'da Bir Devrin Sonu

Karadağ’da cumhurbaşkanlığını kaybeden Milo Đukanović otuz yıldır ülkesinde nasıl bir siyaset izledi? Cumhurbaşkanı seçimi nasıl bir ortamda gerçekleşti? Đukanović’in gidişi Karadağ’a istikrar getirebilir mi?

Paylaş
Dosyayı İndir

Balkanların en küçük ülkesi Karadağ’da yaklaşık otuz yıldır ülke siyasetinin en güçlü lideri olan Milo Đukanović cumhurbaşkanı olarak girdiği son seçimde hüsrana uğradı. 19 Ocak’taki seçimin ilk turunda Đukanović yüzde 35,37 ile ilk sırada yer alırken Avrupa Şimdi Hareketi’nin adayı Jakov Milatović oyların yüzde 28,92’sini alarak seçimi ikinci tamamlamıştı. 2 Nisan’daki ikinci turda Đukanović’in oyları yüzde 40’ta kalırken Milatović ise yüzde 60 oyla ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Komünist dönemin tek partisinin devamı olan ve Đukanović’in liderliğini yaptığı Karadağ Sosyalist Demokrat Partisi (DPS) ilk kez 30 Ağustos 2020 tarihli milletvekili genel seçimiyle muhalefete düşmüş fakat cumhurbaşkanlığını elde tutmayı sürdürmüştü. 2 Nisan’daki seçimle parti ilk kez cumhurbaşkanlığını da kaybetti. Bu gelişmeler ülke siyasetinde son yıllarda yaşanan ağır ve sancılı dönüşüm sürecinde yeni bir aşamaya geçildiğini gösteriyor...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..


İlgili Yazılar
Podcast 15 Temmuz Sempozyumu
Podcast
Podcast: 15 Temmuz Sempozyumu

Temmuz 2024

Seçim Ertesi Senaryoları
Yorum
Seçim Ertesi Senaryoları

Mart 2024