SETA > Video |

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Birbirlerine İhtiyacı Var

Muhittin Ataman, Rusya’nın sahaya inmesi üzerine Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerinin daha da önem kazandığını ve siyasi denklemde iki ülkenin yerlerini güçlendirmek için birbirlerine ihtiyacı bulunduğunu ifade etti.

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Haber Hattı programına konuk olan SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Muhittin Ataman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinin zamanlaması ve içeriğine ilişkin ayrıntılı değerlendirmelerde bulundu.

“Bölgesel dengelerde ciddi bir değişim içerisindeyiz. Böyle bir dönemde Suudi Arabistan’la ilişkileri geliştirmek amaçlı böyle bir ziyaret düzenlenmesi iki ülke açısında da önemli.” tespitinde bulunan Ataman, Rusya’nın sahaya inmesi üzerine Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerinin daha da önem kazandığını ve siyasi denklemde iki ülkenin yerlerini güçlendirmek için birbirlerine ihtiyacı bulunduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan’la enerji konusunda bir anlaşmanın gündeme gelmesinin beklendiğini belirten Ataman, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Amerika’nın kaya gazı çıkarma maliyeti düşerse ve piyasası genişlerse, bu petrol piyasasına ciddi bir darbe indirmiş olacak. Başka bir nokta Suudi Arabistan dış politikasında daha çok ekonomik araçlar kullanarak etkili oluyor… Dış politikadaki asıl etkisi ekonomik enstrümanlardır. İşte bu ekonomik enstrümanlar artık söz konusu olamayacak. Yani; Mısır’a, Suriye’deki muhalefete veya başka rejimlere para desteğinde bulunamayacaksa Suudi Arabistan etkisinde ciddi bir gerileme olabilir.”