SETA > Video |

Türkiye-Mısır İlişkilerinin Normalleşmesi Neye Bağlı?

Burhanettin Duran, Türkiye-Mısır ilişkisinin normalleşmesinin Mısır'da tutukluların serbest bırakılması ve siyasi yasakların kalkmasıyla mümkün olabileceğine dikkat çekti.

A Haber ekranlarında yayınlanan Kadraj programına konuk olan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, Türkiye-Mısır ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin tavrının net olduğunu belirten Duran, Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleşmesinin Mısır’da tutukluların serbest bırakılması ve siyaset alanının tekrar oluşturulmasına bağlı olduğuna dikkat çekti.

Değerlendirmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a ziyaretinden önce Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin de ülkeye davet edilmesini Suudi Arabistan’ın siyasi bir manevrası olarak nitelendiren Duran, olumsuz bir imaj edinen Suudi Arabistan’ın imajını düzeltme çabası içinde olduğunun altını çizdi. Kral Selman yönetiminin her konuyu müzakere etme taraftarı olduğunu belirten Duran, kısa vadede Türkiye-Mısır ilişkilerinde çözümün görülmediğinin altını çizdi.