SETA > Video |

Mezhep Savaşı Değil İktidar Savaşı

Fahrettin Altun: “İran’ın bugünkü pozisyonunu anlamak için, Irak’ta 2007 sonrasında oluşan politikalara dönüp bakmamız gerekiyor. O günden bugüne İran’ın kendi alanını giderek genişletmesiyle beraber bölgede ciddi tedirginlikler yarattığını belirtmemiz gerekiyor.”

A Haber ekranlarında yayınlanan Toplumsal Hafıza programına konuk olan SETA İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun, Ortadoğu’da bir mezhep çatışması yaşanmadığının; iktidar savaşı bulunduğunun altını çizdi.

Değerlendirmesinde, “Mezhepçi politikaları Türkiye başından beri eleştirdi. Şii politikalar ya da Sünni politikalar üzerinden bölgede bir etkinlik oluşamayacağını özellikle ifade etti. Türkiye-Suudi Arabistan arasında son dönemde kurulan ittifaka baktığımızda, bölgede rasyonel bir zeminde işleyen bir ittifakın (sosyoekonomik zeminde işleyen bir ittifakın) esas olduğunu görüyoruz ve İran’ın bölgede bir anlamda dengesiz bir şekilde açılmasının da dengelenmeye çalışıldığını görüyoruz.” tespitinde bulunan Altun konuşmasında şunları ifade etti: “İran’ın bugünkü pozisyonunu anlamak için, Irak’ta 2007 sonrasında oluşan politikalara dönüp bakmamız gerekiyor. O günden bugüne İran’ın kendi alanını giderek genişletmesiyle beraber bölgede ciddi tedirginlikler yarattığını belirtmemiz gerekiyor. Aslında iktidar savaşının olduğu, kendi iktidar alanını artırmaya dönük son derece seküler dinamiklerle işleyen bir siyasetten bahsediyoruz.”