SETA > Video |

İran Yayılmacı Politikasını Nereye Kadar Sürdürebilir?

Can Acun: “Hem ekonomi anlamında hem de diğer siyasal faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda aynı anda 4-5 tane büyük cephede savaşabilmesi; bunları destekleyebilmesi İran adına mümkün değil. Bir yerde artık İran’ın geri çekilmeye başlayacağını görebiliriz.”

TRT Haber ekranlarında yayınlanan Haber Hattı programına konuk olan SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, Suudi Arabistan-İran ilişkileri ve Tahran-Riyad krizinde Türkiye’nin tutumu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında, İran’ın Amerika’nın bölgedeki işgallerinden yararlanarak etki alanını genişletmeye çalıştığını ve bunun için devlet dışı aktörleri vekâletler savaşı için kullandığını belirten Acun, Körfez ülkelerinin (Türkiye’nin de bu blokta yer aldığını hatırlatarak) İran’a “dur demek” durumunda kaldığını ifade etti.

Değerlendirmesinin devamında Türkiye’nin, Amerika ile nükleer müzakerelerde İran’ı desteklediğini ve İran’ın dünya sistemine entegrasyonunda ayrıca İran’a yönelik ekonomik ambargoların delinmesinde önemli bir aktör olduğunu belirten Acun, şunları ifade etti: “İran ne yazık ki, Türkiye’yi karşısına alan bir politika izledi ve tüm Sünni dünyayı adeta karşısına alan politikalar yürüttü. Ancak bunları sürdürebilmesi pek mümkün gözükmüyor. Hem ekonomi anlamında hem de diğer siyasal faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda aynı anda 4-5 tane büyük cephede savaşabilmesi bunları destekleyebilmesi İran adına mümkün değil. Bir yerde artık İran’ın geri çekilmeye başlayacağını görebiliriz.”