Anayasa Sempozyumu

Uluslararası Antalya Üniversitesi ve SETA Vakfı işbirliğinde 14 Nisan 2012 tarihinde Antalya'da düzenlenen “Anayasa Sempozyumu” bildiri metinleri kitaplaştı.

Uluslararası Antalya Üniversitesi ve SETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) işbirliğinde 14 Nisan 2012 tarihinde Antalya Rixos Otel’de bir Anayasa Sempozyumu düzenlenecektir. Yeni anayasanın nasıl yazılması gerektiği konusunun tartışılacağı sempozyumda, Yeni Anayasada devlet aygıtı ve siyasal sistemin nasıl düzenlenmesi gerektiği, hak ve özgürlük kavramlarının nasıl oluştrulması gerektiği ve vatandaşlık ve siyasal kimliklerin nasıl ele alınması gerektiği konuları, alanında uzman akademisyenler tarafından etraflıca irdelenecektir.

Sempozyumun açılışında Uluslararası Antalya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince, Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cihat Göktepe ve SETA Başkanı Taha Özhan kısa bir konuşma yapacaklardır. Sempozyumun acılış konuşmasını ise Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Ergun Özbudun yapacaktır. Uluslararası Antalya Universitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr.Tarık Oğuzlu’nun başkanlığında yapılan ilk oturumda, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof.Dr.Serap Yazıcı ‘Vesayet Sisteminden Temsili ve Çoğulcu Demokrasiye Geçiş Zorunluluğu’, Çankaya Üniversitesi’nden Prof.Dr.Mehmet Turhan ‘Yeni Anayasa ve Hükümet Sistemleri’ ve Uludağ Üniversitesi’nden Prof.Dr.Bekir Parlak ‘Yeni Anayasada Merkezi Yönetim ve Yerel Yönetim’ konulu sunumlar yapacaklardır. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.İhsan Dağı’nın başkanlığını yaptığı ikinci oturumda Atılım Üniversitesi’nden Prof.Dr.Levent Köker ‘Yeni Anayasada Genel Olarak Özgürlükler Rejimi’, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Doç.Dr.Bekir Berat Özipek ‘Din ve Vicdan Özgürlüğü’ ve Uluslararası Antalya Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Dr. Sezgin Seymen Çebi ‘İfade Özgürlüğü’ konulu sunum yapacaklardır.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Sn. Hatem Ete’nin başkanlığında toplanan üçüncü oturumda ise İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Prof.Dr.Mustafa Erdoğan ‘Yeni Anayasa ve Vatandaşlık’, Dicle Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Dr. Vahap Coşkun ‘Kürt Meselesi ve Yeni Anayasa’ ve Strasbourg Üniversitesi’nden Prof.Dr.Samim Akgönül ‘Yeni Anayasa ve Azınlıklar’ konulu sunum yapacaklardır. Sempozyumun kapanış değerlendirmesini ise Uluslararası Antalya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Doç.Dr.Savaş Bozbel ve SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu yapacaklardır.

Etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: