Anayasa Mahkemesi Yargısal Aktivizm Yapıyor

Seçim barajı tartışmalarının hukuksal bir konudan çok siyasal olduğunu vurgulayan Nebi Miş, Anayasa Mahkemesi'nin bir tür “yargısal aktivizm” yaptığının altını çizdi.

TRT Türk ekranlarında yayınlanan Manşetten programında konuk olan SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, Anayasa Mahkemesi’nin karara bağlayacağı seçim barajı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Miş, seçim barajının düşürülmesinin hukuksal bir konudan çok siyasal bir mevzu olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin geçmişte seçim barajına yapılan itirazları reddettiğini hatırlatan Miş, Anayasa Mahkemesi’nin bir tür “yargısal aktivizm” yaptığının altını çizdi.

Değerlendirmesinde, siyasi aktörler arasında seçim barajı konusunda bir mutabakat bulunmadığını vurgulayan Miş, Türkiye siyasetinin Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla beraber krizli bir ortama girebileceğine vurgu yaptı. Anayasa Mahkemesi’nin başvuruları usulen reddederek siyasetin alanına girmemesi gerektiğini belirten Miş, konuşmasını “Konunun seçime giderken tartışılması hem medyada hem de diğer alanlardaki tartışmalara baktığımız zaman aslında hukuksal mekanizmanın ötesinde siyasal anlamları üzerinden tartışılıyor.” sözleriyle sürdürdü.

Etiketler: