Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na intikalinin bugünden itibaren başladığını açıkladı. Açıklamada, "Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır" ifadesine yer verildi. Milli Savunma Bakanlığı, internet sitesinde nakliyeye ilişkin fotoğraflar paylaşıldı. ( Milli Savunma Bakanlığı - Anadolu Ajansı )

Analiz: S-400 & F-35 Denklemi

Bu çalışma S-400 hava savunma sisteminin teslimatının başlamasının ardından ABD’nin verebileceği tepkileri analiz etmektedir.

ABD’nin olası CAATSA yaptırımlarının yanında Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına dair yaklaşımını ele almaktadır. Analiz öncelikle Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesine nasıl bir katkı yaptığını açıklamaktadır. Ardından ABD’nin S-400’lerin alımına karşı Türkiye’nin projeden çıkarılması tehdidinin rasyonalitesi incelenmektedir. Son olarak da Washington’ın Ankara’yı S-400 hava savunma sistemi ile F-35 savaş uçağı arasında bir tercihe zorlaması durumunda Türkiye’nin kararını belirleyecek olan parametreler (gereklilik, entegre, olanak, kullanışlılık, kredibilite) ortaya konulmaktadır.

Etiketler: