SETA > Avrupa Araştırmaları |
Analiz Çevre Terörizmi ve PKK nın Orman Sabotajları

Analiz: Çevre Terörizmi ve PKK’nın Orman Sabotajları

Bu analizde orman yangınları ile terörizm bağlantısına dikkat çeken akademik çalışmalar ele alınmakta, çevre terörizmi kavramı ışığında PKK’nın son dönemde gerçekleştirdiği orman sabotajları ve bu sabotajları meşrulaştırırken kullandığı söylemler incelenmekte ve çeşitli Batılı medya kuruluşlarının orman yangınlarına yönelik tutumu tartışılmaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Yaz aylarında gerek dünyada gerekse Türkiye’de meydana gelen orman yangınları kamuoyunda geniş yer bulmuştur. Dünyada gerçekleşenlerden farklı olarak Türkiye’deki birçok yangın ise “çevre terörizmi” yöntemlerine başvuran PKK’nın sabotajları sonucu gerçekleşmiştir. PKK’nın 1990’lar ve 2000’lerde olduğu gibi son dönemde de özellikle Türkiye’nin etkin terörle mücadele operasyonlarının sonucu olarak teknolojik, ekonomik ve siyasi etkinliğinin zayıflamasıyla çok daha az maliyet ve teknoloji gerektiren, az kişiyle icra edilebilen, planlamanın zayıf olduğu çevre terörizmi yöntemlerine ağırlık verdiği görülmektedir.

Bu analizde orman yangınları ile terörizm bağlantısına dikkat çeken akademik çalışmalar ele alınmakta, çevre terörizmi kavramı ışığında PKK’nın son dönemde gerçekleştirdiği orman sabotajları ve bu sabotajları meşrulaştırırken kullandığı söylemler incelenmekte ve çeşitli Batılı medya kuruluşlarının orman yangınlarına yönelik tutumu tartışılmaktadır..