Analiz: Avrupa Birliği’nin Yalan Haber ve Dezenformasyonla Mücadele Stratejisi

Bu analiz Avrupa Birliği’nin (AB) dezenformasyonla mücadele stratejisini koronavirüs (Covid-19) salgını bağlamında ele almaktadır.

Bu analiz Avrupa Birliği’nin (AB) dezenformasyonla mücadele stratejisini koronavirüs (Covid-19) salgını bağlamında ele almaktadır.

Bu kapsamda AB’nin 19 Mart, 1 Nisan, 24 Nisan ve 20 Mayıs 2020’de yayımladığı “Kovid-19 Salgını Çevresinde Kısa Anlatılar ve Dezenformasyon Değerlendirmesi” başlıklı raporları üzerinden Birliğin yeni koronavirüsle ilgili yalan haberler ve dezenformasyonla mücadelesi incelenmektedir. Analizde “dezenformasyon” (disinformation), “mezenformasyon” (misinformation) ve “yalan haber” (fake news) kavramlarına değinilerek AB’nin dezenformasyonla mücadelede kullandığı yöntemlere yer verilmektedir. AB’ye yönelik dezenformasyonun kaynağı olan ülkeler ve söylemleriyle birlikte Birliğin kendisine karşı yalan ya da çarpıtma haberlere yönelik tutumundaki farklılıklar analiz edilmektedir. Bu noktada AB’nin dezenformasyonla mücadelesinde Rusya kaynaklı içeriklere yoğunlaştığı görülmektedir. Diğer taraftan AB’nin özellikle Çin devletinden gelen baskılar nedeniyle Çin kaynaklı dezenformasyona yönelik göreceli olarak sessiz kaldığı gözlenmektedir. Bunun son örneği Çin devlet yetkililerinin AB’nin 24 Nisan 2020 tarihli dezenformasyon raporuna müdahale ederek raporun içeriğini yumuşatmalarında ortaya çıkmıştır. Güncellenen 20 Mayıs 2020 tarihli raporda sosyal medya platformları aracılığıyla yayılan dezenformasyon kampanyaları üzerinde durulduğu ve sosyal medya şirketlerine yönelik sorumluluklar yüklendiği görülmüştür. Analizin sonucu olarak Avrupa Komisyonu ve diğer kurumların dezenformasyonu engellemek amacıyla sosyal medya platformlarıyla iş birliği çağrısı ve hukuksal girişimlerine rağmen AB’ye yönelik dezenformasyonun önüne geçemedikleri tespit edilmiştir..

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Küresel bir tehdit oluşturan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecini inceleyen SETA çalışmaları

Etiketler: