Analiz: 2020 ABD Başkanlık Seçimi Adayların Dış Politika Tercihleri | Trump ve Biden

Bu analiz başkan adaylarının geçmiş dış politika eğilimleriyle birlikte seçim sonucuna bağlı olarak şekillenecek olan ABD dış politikasına değinmektedir.

Pandemi sürecinde sorgulanmaya başlanan uluslararası düzen, uluslararası örgütlerin yetersiz kalması, pandemi sonrası ortaya çıkan ekonomik darboğaz ve gittikçe gerileyen Amerikan liderliği ABD’de yapılacak başkanlık seçimini uluslararası ilişkiler açısından önemli bir hale getirdi. Her ne kadar ABD seçmeni oy kullanırken dış politika başlığını diğer başlıklar kadar önemsemese de yeniden şekillenen bu uluslararası düzen içinde adayların dış politika konusunda verdikleri sözler dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Koronavirüs salgını ABD seçimi üzerinde en belirleyici faktör olsa da ve adaylar dış politika perspektifi sunmaya fırsat bulamasa da adayların önceki görevlerinde attıkları adımlardan dış politika anlayışlarıyla ilgili çıkarımlar yapılmaya çalışılıyor. Ortaya çıkan genel tabloda Amerikan dış politikasında son yıllarda kronik hale gelen strateji eksikliğini ve öngörülemezlik problemini iki adayın da sona erdiremeyeceği çok açık. Trump ve Biden’ın tutarlı ve uzun vadeli bir vizyon sunamamalarının dışında dış politikada çok da ortak yönleri bulunmuyor.

Elinizdeki analiz ABD’de yapılan kritik seçim sürecine, seçimde öne çıkan konulara, adayların önceliklerine, profillerine, dış politikalarına ve dış politika takımlarına değinmektedir. Bu analizler ayrıca Türkiye kamuoyuna ABD’deki seçimler sonrası geçiş dönemleri konusunda da bir kaynak olma niteliğindedir.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

Etiketler: