SETA > Dijital Medya |
Rapor Alternatif Sosyal Medya Arayışları Çin Rusya ve Japonya

Rapor: Alternatif Sosyal Medya Arayışları | Çin, Rusya ve Japonya

Bu raporda küresel sosyal medya ağlarına alternatifler üreten Çin’in sosyal medya stratejisi, avantajları ve dezavantajları ile birlikte değerlendirilmektedir.

Paylaş
Dosyayı İndir

21. yüzyılın en popüler iletişim araçlarından olan sosyal medya ağları yapısal özellikleri sebebiyle insanlar arasında iletişim sağlamanın yanı sıra farklı rollere de sahiptir. Çok yönlü olan bu platformlar devletlerin istihbarat faaliyetlerinden seçmen davranışlarının yönlendirilmesine, farklı yaş gruplarının sosyal tercihlerinin belirlenmesinden sivil toplum faaliyeti yürüten dernek, vakıf ve baskı gruplarının örgütlenmesine kadar önemli bir iletişim zemini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra insanların gündelik hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal ağlar anlık haber takibinden alışverişe kadar insanların çeşitli tüketim ihtiyaçlarını da karşıladıkları platformlardır.

İçinde bulunduğumuz zamanın en popüler ve en hızlı iletişim araçlarından olan; bireylerin, toplumların, hükümetlerin ve devletlerin doğruluk algısını etkileyebilecek bir rolü bulunan sosyal medya ağlarının neredeyse tamamı ABD ve Çin merkezlidir. Her ne kadar Rusya, Hindistan ve Japonya başta olmak üzere bazı devletlerin yeni sosyal medya ağları geliştirme noktasında adımları olsa da bugün sosyal medya platformları üzerinde ABD ve Çin ciddi bir hegemonya tesis etmiştir.

Bu raporda küresel sosyal medya ağlarına alternatifler üreten Çin’in sosyal medya stratejisi, avantajları ve dezavantajları ile birlikte değerlendirilmektedir.  Bunun yanı sıra Çin’in kendi arzı olan sosyal medya platformları ABD merkezli dünyanın en popüler sosyal ağları olarak kabul edilen Facebook, Instagram, WhatsApp ve YouTube ile karşılaştırılmaktadır. Raporda sosyal medya platformlarının sahip olduğu ekonomik kapasite de ortaya konulmaktadır. Raporda ağırlıklı olarak Batılı sosyal medya platformlarının revaçta olduğu Türkiye’nin sosyal medya ağ haritası da çıkartılmaya çalışılmaktadır. Mevcut konumun değişimi ve küresel markaların oluşturulması için önemli bir perspektif sunan rapor devletlerin sosyal medya ağları noktasında atmaları gereken adımlar hakkında da öneriler sunmaktadır..