Almanya’ya Bak Barajı Bırak

7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra Türkiye'de de benzer bir kilitlenme olmuştu ve kasım ayında erken seçim yapılmıştı. Şimdi cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçerek ne kadar isabetli bir tercih yaptığımız bir kez daha anlaşılıyor..

Almanya’da hükümet kurulamadı. Ülkede 70 yıldır olmayan bir şeyin olması gündemde.
Hükümet kurulamadığı için erken seçim yapılabilir. Top Alman cumhurbaşkanında, siyasi partilerin liderleri ile görüşüp son kararı verecek. Ancak Merkel’in şimdiden azınlık hükümetindense erken seçimi tercih edeceğini açıklaması erken seçim ihtimalini güçlendiriyor.
Bu tablo bir yerden tanıdık geliyor;
7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra Türkiye’de de benzer bir kilitlenme olmuştu ve kasım ayında erken seçim yapılmıştı. Şimdi cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçerek ne kadar isabetli bir tercih yaptığımız bir kez daha anlaşılıyor.
Türkiye için o defter kapandı çok şükür. Hükümet kurulamamasından kaynaklanan istikrarsızlıkları, yürümeyen koalisyonları geride bıraktık. İkide bir ayağımıza bağ olan bir sorunu çözdük. Sorunu çözdük ama kendi elimizle yenilerini yaratmayalım. Seçim barajı tartışmasından bahsediyorum.
Barajı düşürürsek yönetimde istikrarı sağlamışken, yasama da istikrarsızlığa neden olacak bir iş yapmış oluruz.

O SEÇİM ÇOKTAN YAPILDI AHMET BEY!
Samimi bir talep, sahici bir sitem…
Aynı zamanda Kanal D’de ana haberleri de sunan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın HDP’li vekillere çağrısı ancak böyle nitelendirilebilir. HDP’li vekillerin PKK’lı teröristin tabutunu omuzlamaları haberinden sonra Ahmet Bey dayanamamış ve bir çağrıda bulunmuş. Diyor ki; “HDP’lilerin artık bir seçim yapması gerekiyor. Ya teröristlerle el ele kol kola olacaklar ya da Meclis’te siyaset yapacaklar.” Ama o seçim çoktan yapıldı Ahmet Bey… PKK çarşı iznindeki askerlerimizi ailesinin gözünün önünde sırtından kalleşçe kurşunladığında HDP’liler tepki göstermeyerek o seçimi çoktan yaptılar.

MERAK ETMEYİN S-400’LER PKK’YA KARŞI KULLANILMAYACAK
HDP’li Garo Paylon meclis kürsüsünden soruyor: “Kime karşı alacaksınız bu S-400 füzelerini? Kim saldıracak bize? Kimde füze var ki bize saldırsın?” Belli ki sayın vekil yeterince bilgilendirilmemiş, o panikle korku dolu gözlerle soruyor. Merak etmeyin sayın vekil o füzeler PKK’ya karşı kullanılmayacak. S-400’ler hava savunma sistemi. Havadan yapılan saldırılara karşı kullanılıyor. PKK’nın elinde şu an bu saldırıyı gerçekleştirecek mühimmat olmadığı için tabii olarak PKK’ya karşı kullanılmayacak. Yani S-400’lerle ilgili sizin korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Siz daha çok mevcut silah ve mühimmat envanteriyle ilgili kaygılanmalısınız.

CEVABI BELLİ SORU
Parlamenter sistem çok iyidir, demokratik AB ülkelerinde hiç sorun çıkarmadan işler diyen bir anamuhalefet lideri vardı, kimdi o?

[Takvim, 23 Kasım 2017]

Etiketler: