SETA > Avrupa Araştırmaları |
Perspektif 2022 Sonbahar ve Kış Aylarında Almanya da Siyasi Görünüm

Perspektif: 2022 Sonbahar ve Kış Aylarında Almanya’da Siyasi Görünüm

9 Ekim 2022 Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi seçim sonuçları ne anlam taşımaktadır? Almanya’da yükselen enflasyon ve artan enerji maliyetlerine yönelik hangi önlemlerin alınması planlanmaktadır? Almanya’da öne çıkan diğer güncel gelişmeler nelerdir?

Paylaş
Dosyayı İndir

8 Aralık 2021’de Almanya’da Sosyal Demokrat Partisi (Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD), Yeşiller ve Hür Demokratik Parti’den (Freie Demokratische Partei, FPD) oluşan yeni bir federal hükümet göreve başlamıştır. Kırılgan bir zemin üzerine inşa edilen koalisyon hükümetinin geride bırakılan on aylık süreç içerisindeki gündeminde bilhassa koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ve bundan kaynaklı yaşanan ekonomik sorunlar, artan enerji maliyetleri, yüksek enflasyon ve son olarak Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı gibi konu başlıkları yer almıştır. Bununla birlikte alternatif enerji arayışlarına da hız verilirken Almanya’nın uluslararası siyasette daha aktif rol alması ve askeri olarak da güçlendirilmesi yönündeki hedefler öne çıkmıştır. Sonbahar ve kış aylarıyla birlikte ise Alman siyasetini daha yoğun bir süreç bekleyebilir.

AŞAĞI SAKSONYA EYALET MECLİSİ SEÇİM SONUÇLARI VE SEÇİMLERİN FEDERAL DÜZEYDE ETKİLERİ

9 Ekim 2022’de Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde gerçekleşen eyalet meclisi seçimlerinin kazananları SPD (yüzde 33,4) ve Yeşiller (yüzde 14,5) olmuştur. Böylelikle SPD ve Almanya Hristiyan Demokrat Birliğinden (Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU) oluşan Aşağı Saksonya Eyalet Hükümeti yerine SPD ve Yeşillerden oluşan yeni bir hükümetin kurulması beklenmektedir. SPD’nin seçim galibiyetindeki temel etkenin mevcut Eyalet Başbakanı Stephan Weil’in (SPD) popülaritesi olduğu söylenebilir...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..