SETA > Dış Politika |
Perspektif Almanya Siyasetinin Yeni Yol Haritası

Perspektif: Almanya Siyasetinin Yeni Yol Haritası

Almanya Federal Meclis seçimlerinin önemi nedir? Seçim öncesi anketlerine göre partilerin tahmini oy oranları nasıl? Siyasi partilerin seçim programlarında hangi konular ön plana çıkmaktadır? Bu konular içerisinde Türkiye’yi ilgilendiren hususlar nelerdir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Almanya vatandaşları 26 Eylül 2021’de ülke tarihinin yirminci federal seçimini1 sonuçlandırmak için sandığa gidiyor. Vatandaşlar seçimde verdikleri “birinci ve ikinci oy” ile Federal Meclis (Bundestag) milletvekillerini dört yılı kapsayan bir yasama süreci için belirleyecek ve Almanya siyasetinin gidişatına yön verecektir. Seçime toplam kırk yedi siyasi parti katılıyor. Bunlardan kırkı eyalet listesiyle seçime katılırken bu sayıya ek olarak seçim katılım hakkına sahip yedi partinin bölge adayları da bulunuyor.

Bir partinin Federal Meclise girebilmesi için aldığı ikinci oy oranının yüzde 5 seçim barajını aşması gerekmektedir. Bu engeli aşamayan partiler normal şartlarda Parlamentoya giremezken bir partinin alınan birinci oylar sonucunda Meclise en az üç milletvekilini…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..