Akil İnsanlar Komisyonu’nun İşlevi

SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, TRT1'de yayınlanan Enine Boyuna programında ‘2013 Çözüm Süreci' kapsamında oluşturulan ‘Akil İnsanlar Komisyonu'na dair değerlendirmelerde bulundu.

TRT1’de yayınlanan Enine Boyuna programına konuk olan SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Yılmaz Ensaroğlu, Kürt meselesine kalıcı çözüm getirmek amacıyla başlatılan ‘2013 Çözüm Süreci’ kapsamında oluşturulan ‘Akil İnsanlar Komisyonu’nun işlevine dair değerlendirmelerde bulundu.

Akil İnsanlar Komisyonunda Güneydoğu bölgesinin başkanlığını yapacak olan Ensaroğlu, bu tür komisyonların farklı çatışma deneyimlerinde kullanılagelen ve taraflar açısından üçüncü bir aktörün oynaması gereken ara roller için oluşturulan mekanizmalar olduğunun altını çizdi.

Bu oluşumun dünyadan farklı olarak Türkiye’deki uygulamasının nevi şahsına münhasır bir uygulama olacağını kaydeden Ensaroğlu, komisyonun, çözüm sürecinin sağlıklı işlemesi için yapılması gerekenlerin toplumun farklı kesimleriyle konuşularak tespiti için geniş bir yelpazede oluşturulduğunu belirtti.

Ensaroğlu, komisyondan beklenen temel işlevin ise toplumun nabzını tutmak, talep, beklenti ve kaygıları derleyip raporlamak olduğunu ifade etti.

Etiketler: