AK Partili Kimliği ve Davutoğlu

SETA analisti Taha Özhan, parti tabanının AK partili kimliğini en yoğun ve en kolay şekilde üzerinde taşıyabilecek olan bir isme oy vereceğini bu nedenle Ahmet Davutoğlu isminin öne çıktığını belirtti.

TRT Haber ekranlarında yayınlanan 3 Gün programında ‘AK Partili kimliği’ bağlamında Ahmet Davutoğlu’nun parti başkanlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Taha Özhan, parti tabanının, AK Partili kimliğini en yoğun ve en kolay şekilde üzerinde taşıyabilecek olan bir isme oy vereceğini, bu nedenle Davutoğlu isminin öne çıktığını kaydetti.

Konuşmasında, “AK Parti kimliği çok karmaşık bir kimlik, tarihsel derinliği çok fazla. Herkes kendi hikâyesinde bir kesitten o kimliğe bulaşıyor.” yorumunda bulunan Özhan, kimliğin muhtevasına ilişkin olarak ise “Son tahlilde bir ana çizgi var. O ana çizgi AK Parti’nin bu günlerde ‘dava’ diye tarif ettiği misyon diyebileceğimiz, özünde İslami vurgunun çok net bir şekilde yer aldığı, onun etrafındaki çeperde muhafazakâr vurgunun yer aldığı, onun daha bir çeperinde güçlü bir ülke görme milliyetçiliğinin yer aldığı, onun en dış çeperinde Türkiye’ye bir şey olmasın kaygısının üretildiği böyle halkalar var. Bu halkaların hepsi birleşiyor, bir AK Parti kimliği meydana getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Etiketler: