Zeytin Dalı Harekatı

Afrin Kent Merkezi Tamamen Kuşatıldı

TSK açıkladı. Kent merkezi bütünüyle kuşatılmış. İşin sonuna geliyoruz. Artık konvansiyonel çatışma kısmı bütünüyle bitmek üzere. Sadece kuzeydeki ara bölgelerin yürüyerek bitirilmesi gerekecek..

TSK açıkladı. Kent merkezi bütünüyle kuşatılmış. İşin sonuna geliyoruz. Artık konvansiyonel çatışma kısmı bütünüyle bitmek üzere. Sadece kuzeydeki ara bölgelerin yürüyerek bitirilmesi gerekecek.
Onun dışında şehir çatışması evresine gelmiş bulunuyoruz.
Şimdi ne olacak? Kesinlikle direnmek isteyecekler. Bu zaman kadar yaptıkları hataları burada düzelteceklerini sanıyorlar.
Burada kendilerine bir hikâye üretmek isteyecekler. Belki içlerinde kazanacaklarını düşünen üç beş zır deliyi geçmez. Ama büyük bir çoğunluk direnerek canımızı yakabileceğini düşünüyor. Buna hazırlık yapıyor. Fakat evdeki hesap çarşıya uymayacak. Çünkü ortada Afrin kent merkezinde etkili bir savunmayı sağlayabilecek hiçbir başarıları yok. Öylesi bir savunma için öncelikle bizi yıpratmış olmaları gerekirdi. Yani Afrin kent merkezine gelişimiz sorunlu olsaydı ve kuşatma evresine geldiğimizde yeterince yorulmuş olsaydık o zaman belki bu kent savunması anlamlı olabilirdi.
Fakat Türk askeri ve ÖSO bu süreç esnasında minimum yıpranmaya maruz kaldı. Hava şartları bile PKK’dan daha fazla sorun yarattı diyebiliriz. PYD taktik ve stratejik anlamda her türlü beceriksizliğin altına imza attı. Savunmasını yanlış kurguladı. Biz de eze eze geldik Afrin merkeze. Bundan sonraki kısım Sur veya Cizre’den farklı olmayacak. Yine zaman alabilir ama artık Türk askeri kendi ülkesinde çatışıyor gibi bir rahatlıkla hareket etme imkanına sahip. Kuşatacak ve imha edecek. Tek bir terörist kalmayıncaya kadar. Siviller zaten çıkış yapıyor. Kuşatma sonrasında da çıkışlar devam edecektir. Ne kadar az sivil kalırsa o kadar iyi. Teröristleri yalnızlaştırmak işimizi kolaylaştırır.
Operasyon başladığında çıkış yapmamış teröristin artık kaderi mühürlenmiş olacak.
İçeride ne kadar terörist kaldığına dair net bir bilgi yok. Ama 3 bin veya 5 bin civarında tahmin ediliyor.
Bu rakam doğru olabilir ancak birkaç gün içerisinde bunlardan da önemli ölçüde bir kaçış olursa hiç şaşırmamak lazım.
Şehir boşalmaya başladıkça teröristlerin de iradesi kırılacaktır. Bombardıman bu işi daha da kolaylaştırır. Şu birkaç gün içinde yaratılacak yoğun bir baskı örgütün merkezi yönetimini çökertebilir. Merkezi hiyerarşiyi kaybedecek olursa çözülme daha hızlı yaşanır. Öyle veya böyle bu çatışmada terörün kazanma ihtimali yok. Ama önemli olan bizim için en az kayıpla en etkin operasyonu yapmak. Operasyonun ilk günlerinden itibaren acele etmemek gerektiğini söyledik. Acele etmeden adım adım gidildiğinde operasyon kendi kendine hızlandı. Ve hızlı başlayacak bir operasyondan çok daha çabuk tamamlandı. 52. günde 1100 kilometre kare alan temizlendi.
Kayıplarımız bizi üzse de böyle bir operasyon için nispeten az. Karşı tarafın kaybı ise beklenenden de yüksek. Artık dört bine yaklaştı. Daha da artacaktır. Bütün bunlar iki ay içerisinde tamamlandı. Aynı başarıyı şehir merkezinde de yakalamak lazım. Kurallara uygun oynadıktan sonra bu çapulcu sürüsü askerimize zarar veremeyecektir. Hata yapma şansını onlara verelim. Askeri üstünlüğümüzün bize verdiği şansı kullanalım.

[Takvim, 14 Mart 2018]

Etiketler: