SETA > Strateji Araştırmaları |
Kitap Özel Askeri Şirketler Savaş Müteahhitliği ve Uluslararası Güvenlik

Kitap: Özel Askeri Şirketler | Savaş Müteahhitliği ve Uluslararası Güvenlik

Bir durum tespiti yapmayı ve gelecek projeksiyonu ortaya koymayı amaçlayan kitap, aynı zamanda ÖAŞ’lerin merkezinde olduğu çatışmaların oluşturduğu yeni bölgesel güç dengelerine dair ipuçları da sunmaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Orta Çağ’da gücün merkezi olan kralların ve kilisenin güvenliklerinin sağlanmasına olan ihtiyaç tarihteki ilk özel askeri birlikler ve paralı askerlik kurumlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. 17. yüzyıla gelindiğinde modern devletin oluşumuyla düzenli ordular devletlerin toprak bütünlüklerini ve egemenliklerini koruma altına almada şiddet tekelini elinde bulunduran yegane kurumlar olmaya başlamıştır. 20. yüzyıla gelindiğinde ise düzenli orduların varlığına rağmen özel askeri birlikler ve paralı askerlik müesseseleri Soğuk Savaş’ın bitimine kadar geçen sürede sahnede kalmaya devam etmiş ve bugünün uluslararası ilişkiler ve uluslararası güvenlik çalışmalarında hatırı sayılır bir yer işgal etmeye başlamıştır. Kitapta şu soruların cevapları aranmaktadır:

  • Paralı askerlerden (mercenaries) “özel askeri şirket”lere (ÖAŞ) uzanan tarihsel süreçte paralı askerlik kavramında nasıl bir değişim ve dönüşüm yaşanmıştır?
  • Savaşın değişen aktörleri olan ÖAŞ’lerin hizmet verdikleri ülkeler nezdinde hizmet alımındaki temel motivasyon, avantaj ve dezavantajlar nelerdir?
  • ÖAŞ’lerin uluslararası güvenliğe olası tehditleri nelerdir?
  • ÖAŞ’ler günümüzün vekalet savaşlarında nasıl bir rol oynamaktadır?
  • ABD hangi motivasyonlarla Irak, Afganistan ve Suriye’de ÖAŞ’leri kullanmaktadır?
  • ÖAŞ’ler insan hakları, uluslararası hukuk ve terör suçları konularında hangi sorumluluklar altındadır?
  • ÖAŞ’ler günümüzün yeni savaş konseptinin yeni normali midir?
Bu sorular etrafında bir durum tespiti yapmayı ve gelecek projeksiyonu ortaya koymayı amaçlayan kitap, aynı zamanda ÖAŞ’lerin merkezinde olduğu çatışmaların oluşturduğu yeni bölgesel güç dengelerine dair ipuçları da sunmaktadır.

Özeti incelemek için burayı tıklayın.


 

https://www.setav.org/analiz-wagner-rus-hayalet-ordusu/

https://www.setav.org/rapor-ozel-askeri-sirketlerin-kuresel-yayilimi-ve-gelecegi/

https://www.setav.org/10-soruda-rusyanin-parali-savascilari-wagner-group/.


Etiketler »