SETA > Analiz |
Analiz Trump ın Azil Süreci Sonrası Amerikan Siyaseti

Analiz: Trump’ın Azil Süreci Sonrası Amerikan Siyaseti

Bu analizde öncelikle azil sürecinin başlamasına neden olan Ukrayna meselesine değinilerek Başkan Trump hakkındaki iddialara yer verilmektedir. Azil sürecinde yaşanan gelişmeler Washington’daki siyasi beklentiler ışığında aktarıldıktan sonra sürecin Kongre ve Başkanlığın seçimlere odaklandığı bir dönemde yapılmasının Kongre üyelerinin kararı üzerindeki etkisinden bahsedilmektedir.

Paylaş
Dosyayı İndir

ABD Başkanı Trump aleyhinde yürütülen azil süreci 5 Şubat 2020’de Senatoda yapılan oylama ile son buldu. Kırk sekiz senatör “görevi kötüye kullanmak”, kırk yedi senatör “Kongrenin işleyişini engellemek” gerekçeleriyle Başkan Trump’ın suçlu olduğu yönünde oy kullandı. Trump’ın görevden azledilmesi için yeterli sayı olan altmış yediye ulaşılamadığı için Başkan Trump azil sürecinden aklanarak çıktı. Senatoda Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olması azil sürecinin en başından beri Trump lehine sonuçlanacağı sinyalini veriyordu. Azil süreci beklendiği gibi Trump için siyaseten olumlu sonlandı ve Amerikan iç politikasındaki bazı denklemlerin daha iyi anlaşılmasını sağladı.

Bu analizde öncelikle azil sürecinin başlamasına neden olan Ukrayna meselesine değinilerek Başkan Trump hakkındaki iddialara yer verilmektedir. Azil sürecinde yaşanan gelişmeler Washington’daki siyasi beklentiler ışığında aktarıldıktan sonra sürecin Kongre ve Başkanlığın seçimlere odaklandığı bir dönemde yapılmasının Kongre üyelerinin kararı üzerindeki etkisinden bahsedilmektedir. Son olarak da azil sürecinin Kongre ve Dışişleri Bakanlığı üzerindeki etkisi ve 2020 seçimlerine olan yansımaları tartışılmaktadır..