ABD’nin Zeyntin Dalı Harekatı Açıklamalarındaki Sorun Kurumsal

SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş, ABD ve Rusya'nın, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin sürekli farklı açıklamalar yapmalarını değerlendirdi.

SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş, ABD ve Rusya’nın, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin sürekli farklı açıklamalar yapmalarını değerlendirdi.

ABD’den yapılan açıklamada PYD ile Afrin bölgesinde herhangi bir ilişkileri olmadığına vurgu yapıldığını hatırlatan Yeşiltaş, “Sonra dışişlerinden yapılan açıklamada, ‘Operasyon sınırlı olmalı.’ denildi. En son yapılan açıklamada ABD’ye çalışan PYD-YPG bölgesinden Afrin’e yönelik bir askeri hareketlilik olursa desteklerini çekeceklerini söylediler. Bu en net açıklamalardan biriydi. Bu da Türkiye’de olumlu karşılandı. Şu anda ABD’deki belirsizliğin asıl sebebi kurumsal düzeyde bu dosyanın kimin elinde olduğu ve kimin karar aldığıdır. Başkan’dan tutun da sahadaki operasyonel düzeydeki silsilede bir sorun var. Dolayısıyla oradaki temel mesele kurumsal. Elbette Amerika’nın bir planı vardır. Fırat’ın batısı ve Türkiye ile olan ilişkiler konusundaki dosyada kimin konuştuğu belli değil.” diye konuştu.

Yeşiltaş, Rusya’nın açıklamalarında farklı bir durumun söz konusu olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakıldığını söyledi.

“Rusya’nın PYD ile ilişkilerinde muğlaklık var”

Rusya’nın burada birkaç hedefi olduğunu dile getiren Yeşiltaş, şöyle devam etti:

“Soçi ve Astana süreçlerini zarara uğratmayacak bir konum belirliyor. Rusya, Türkiye’yi bu süreçte kaybetmek istemiyor. Ulusal güvenlik kaygısını da anladığı için operasyona yeşil ışık yakmak durumunda kaldı. Ruslar’ın Kürtlerle, PYD ile olan ilişkilerinde de bir muğlaklık var. Bunu da ABD ile arasındaki rekabete bağlamak lazım. YPG/PYD ile olan ilişkilerini onlar da bırakmıyor. Öte taraftan Türkiye’nin kaybedilmesinin ortaya çıkaracağı zaaflar, maliyet hesabı yapıldığında daha fazla olacaktır.”

Yeşiltaş, İran’ın tutumunda etkili olan birkaç nokta olduğunu belirterek, yapılan açıklamanın çok güçlü olmadığını kaydetti. İran’ın operasyona karşı olmaktan ziyade birtakım çekincelerini ortaya koyduğunu ifade eden Yeşiltaş, “İran’ın açıklamalarının kendi kamuoyuna yönelik olduğunu söyleyebiliriz.” görüşünü dile getirdi.

NATO’dan gelen destek açıklamasına ilişkin ise Yeşiltaş, “NATO’nun kurumsal bir kimliği var. Türkiye ile olan ilişkilerin zarar görmesini istemiyorlar. Birtakım sorunlar zaten var NATO ile. Türkiye’nin bu harekatının engellenemeyeceğini anladılar. Dolayısıyla meseleyi fazla tırmandırmadan harekatı güvenlikle alakalı bir mesele olarak gördüler. Fırat’ın batısıyla alakalı bir destek söz konusu. Fırat’ın doğusuna yönelik bir operasyondan sonra da söylemleri takip etmek lazım.” değerlendirmelerinde bulundu.

[AA, 24 Ocak 2018]

Etiketler: