AB Liderler Zirvesi ve Sonrası

Türkiye’ye yaptırımların da konuşulduğu zirvede Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin girişimlerine rağmen Türkiye aleyhine ağır yaptırım kararları alınmamıştır.

Moderatör: Talha Köse, SETA
Konuşmacılar:
Kemal İnat, Sakarya Üniversitesi
Güldener Sonumut, NTV

Avrupa Birliği Konseyi 10-11 Aralık’ta yılın son toplantısını gerçekleştirmiştir. Avrupa liderlerini bir araya getiren zirvede COVID-19 salgınına karşı verilen mücadele, 2030 AB emisyon azaltma hedefi, terörizm ve şiddet içeren aşırılıkla mücadele, Biden sonrası AB-ABD ilişkileri ve bankacılık birliği ve sermaye piyasaları birliği tartışılan ana gündem maddeleri olmuştur. Ayrıca Türkiye’ye yaptırımların da konuşulduğu zirvede Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin girişimlerine rağmen Türkiye aleyhine ağır yaptırım kararları alınmamıştır.

Toplantıda konuşulan temel konuları ele almak ve çıkan kararları analiz etmek üzere Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi ve SETA Enerji Direktörü Kemal İnat ve NTV Brüksel temsilcisi Milliyet yazarı Güldener Sonumut’un katılımıyla Web-Panel düzenlenecektir. SETA Brüksel koordinatörü Talha Köse’nin moderatörlüğünü üstleneceği panelde Avrupa Birliği’nin dış politikası ve geleceği AB liderler zirvesinde verilen kararlar ışığında masaya yatırılacaktır.

Etiketler: