SETA > Yorum |
Davutoğlu Seçim Sürecinden Emin

Davutoğlu Seçim Sürecinden Emin

Davutoğlu mitinglerinde meydanlardakilerle karşılıklı konuşma halini sevmiş. “Seçmenimle aramda bir elektrik oluştu, “Onların da bildiği öyküler üzerinden karşılıklı konuşuyoruz” diyor.

Davutoğlu’nun davetlisi olarak Elazığ mitingini izledim. Ankara dönüşünde de sohbet ettik. Doğan medyası ve paralel medyada oluşturulan “Ak Parti oyları düşüyor” mesajına Davutoğlu’nun tepkisini anlamaya çalıştım. Davutoğlu kendinden emin görünüyordu. Elazığ ile birlikte 22. mitingini yaptığını, gidişattan memnun olduğunu söyledi.

KAMUOYU ANKETLERİNDE SORUN YOK

Davutoğlu anketler üzerinden “AK Parti’nin oyu düşüyor” algısının oluşturulmaya çalışıldığını, bunun gerçek olmadığını, algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. Hem Davutoğlu hem ekibi seçim anketlerinde sıkıntı olmadığı konusunda rahat gözüküyor. Ayrıca Davutoğlu meydanlarında gösterge olduğunu, Niğde mitinginde kendisini dinlemeye gelenler ile Kılıçdaroğlu’nu dinlemeye gelenlerin meydan resmini yan yana koyulduğunda bu farkın açık görüleceğini ifade etti.

DAVUTOĞLU’NUN MİTİNG BAŞARISINDA ÜÇ KRİTERİ

Davutoğlu, miting başarısını şu üç kriter üzerinden değerlendiriyormuş. Mitinge katılım, miting coşkusu ile miting öncesi ve sonrası şehirdeki atmosfer. Davutoğlu mitinglerine katılımın iyi, meydanların coşkulu olduğunu ve şehirde olumlu bir atmosfer oluştuğunu düşünüyor.

Davutoğlu’nun kendi üç kriterini Elazığ mitingine uygularsak, gerçekten de Elazığ mitinginin başarılı olduğu söylenebilir. Miting katılımı olağanüstü olmasa da iyi olduğunu Elazığlı olup siyaseti takip edenler de doğruladı. Miting sırasında coşkuyu bizzat ben gözlemledim. Bir psikiyatr olarak gözlemim şu: Davutoğlu dinleyicileri ile etkileşim haline girmenin kendine has yolunu bulmuş. Sorular üzerinden kitle ile konuşabiliyor. Şehri otobüs ile gezerken de, Elazığlılar ile Davutoğlu çifti arasındaki pozitif duygu alışverişine şahit oldum. Elazığlılar çifti sevmiş gibi gözüküyordu.

MİTİNGDE İNTERAKTİF ETKİLEŞİM

Davutoğlu mitinglerinde meydanlardakilerle karşılıklı konuşma halini sevmiş. “Seçmenimle aramda bir elektrik oluştu, “Onların da bildiği öyküler üzerinden karşılıklı konuşuyoruz” diyor. “2002 yılından bugüne Türkiye’nin değişiminin öyküsünü anlatıyorum”, sonra da soruyorum: “kim yaptı?”, onlar da “AK Parti yaptı” diyor. Bu sebeple de hem meydandakilerin hem de kendisinin yorulmadığını düşünüyor.

KOALİSYON TARTIŞMASI OPERASYON

Davutoğlu 7 Haziran seçimlerinin koalisyon ile sonuçlanacağı tartışmalarını temelsiz, üretilmiş ve operasyon amaçlı olduğunu düşünüyor. Bu operasyona uluslararası medyanın da katıldığı fikrinde. Davutoğlu, “diğer seçimlerde de AK Parti’yi zayıflatma girişimleri oldu, koalisyon tartışmasının da bu girişimlerin yeni bir versiyonu” şeklinde konuştu.

KÜRTÇE MEAL ON BİN BASILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Siirt konuşmasında diyanetin bastığı Kürtçe meali göstermesine, Demirtaş mealin sadece tek nüsha basıldığını iddia etmişti. Başbakan dağıtılmak üzere hazırlanan ve içinde Kürtçe meal bulunan kolilerin resmini göstererek, Demirtaş’ın iddiasının yalan olduğunu söyledi. Başbakan Davutoğlu’nda HDP’nin, geçmişte CHP’nin Türkçe’de yaptığı gibi, Kürtçe dilindeki dini kavramları Kürt dilinden uzaklaştırma derdinde olduğuna dair bir kanaat var.

SURİYE’YE GİRİLECEK İDDİASI GEYİK MUHABBETİ

Davutoğlu CHP’li Gürsel Tekin’in Türk askerinin Suriye’ye müdahale edeceği iddiasını gerçekle ilgisi olmayan, spekülatif bir iddia olarak değerlendirdi. Davutoğlu’nun ekibinde ise hem Gürsel’in kendisi hem de iddiası dalga geçilen bir konuya dönüşmüş. Gürseli birileri doldurmuş gözüyle bakılıyor.

Davutoğlu, Suriye’de Esed’in gerilediğini, muhaliflerin mevzi kazanmaya devam ettiğini, artık Nusayri grupların Esed’e asker vermek istemediğini, Esed’in de gerileyerek Nusayrilerin yaşadığı yerleri savunmaya çalıştığını söyledi. Davutoğlu, Esed’in muhalifleri bombalarken DEAŞ’a kurşun sıkmadığını, Fırat’ın doğusunu DEAŞ’a terk ettiğini ifade etti.

[9 Mayıs 2015, Star]