SETA > Eğitim ve Sosyal Politikalar |
Analiz İstatistiklerle Deprem Bölgesindeki Yaşlılar

Analiz: İstatistiklerle Deprem Bölgesindeki Yaşlılar

Bu analizde Türkiye genelinde ve deprem bölgesindeki yaşlı nüfusun gelişim seyri, deprem bölgesindeki yaş ve yaşlılık yapısı, bu bölgedeki aile/hane bağlamında yaşlılar ve son olarak da deprem bölgesindeki yaşlıların sosyal ve ekonomik durumları ortaya koyulmaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Türkiye 6 Şubat 2023 sabahında Kahramanmaraş merkezli büyük bir depremle sarsılırken gün içerisinde yine büyük bir deprem yaşanmış ve 20 Şubat’ta Hatay merkezli bir büyük deprem daha hissedilmiştir. Gelinen noktada 50 bini aşan ölü sayısı ve binlerce yaralı rapor edilmiştir. On bir ili ve toplamda 15 milyona yakın kişiyi etkileyen deprem zincirinde hayatta kalanların içinde birçok dezavantajlı grup bulunmaktadır. Bunlardan biri de yaşlılardır. Deprem sonrasında yaşlılara yönelik sosyal politika uygulamaları yapılmakla birlikte bu uygulamaların boyutunu daha iyi kavrama adına yaşlı nüfus ile ilgili verileri ortaya koymak gerekmektedir. Bu noktada TÜİK’in 17 Mart 2023’te yayımladığı “İstatistiklerle Yaşlılar, 2022” başlıklı veriler önemli bir imkan sunmaktadır.

Söz konusu veriler çerçevesinde bu analizde öncelikle Türkiye genelinde ve deprem bölgesindeki yaşlı nüfusun gelişim seyri, ardından bu bölgedeki yaş ve yaşlılık yapısı, daha sonra bölgedeki aile/hane bağlamında yaşlılar ve nihayetinde de deprem bölgesindeki yaşlıların sosyal ve ekonomik durumları ortaya koyulmaktadır.

Verilerin söylediği temel husus şudur: Türkiye genelinde olduğu gibi deprem bölgesinde de yaşlı nüfus önemli bir yer kaplamaktadır. Deprem öncesinde yaşlıların bir kısmının yalnız yaşadığı bilinmektedir. İstihdamdaki varlıkları tarım sektörü ağırlıklı olan bu yaşlıların yoksulluk risklerinin ise Türkiye genelindeki yaşlılara göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu gerçekleri dikkate alarak deprem bölgesindeki yaşlılara yönelik sosyal politikaların uygulanması, deprem sonrası bölgede yaşlı nüfusun huzurunun devam etmesi açısından önemli bir adım olacaktır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..