SETA > Etkinlikler |
Web Panel Türkiye nin Enerji Arama Faaliyetleri ve Karadeniz Keşfi

Web Panel: Türkiye’nin Enerji Arama Faaliyetleri ve Karadeniz Keşfi

Tarih: 29 Ağustos 2020
Bitiş: 29 Ağustos 2020
Saat: 21:00 - 23:00
Adres:

Kara ve denizlerde yürütülen hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetleri 20.yüzyılın başından itibaren uluslararası siyasetin önemli gündem maddelerinden birini oluşturmaktadır. Teknolojik gelişmelerin yardımıyla ağırlıklı olarak denizlerde gerçekleştirilen keşifler hidrokarbon rezerv artışı için önemli hale gelirken denize kıyısı olan olmayan çok sayıda ülke için ise yeni bir rekabet alanı ortaya çıkarmıştır.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye tükettiği petrolün yüzde 93’ünü, doğal gazın ise yüzde 99’unu ithal eden bir ülke iken son yıllarda envanterine kattığı 2 sismik arama ve 3 sondaj gemisi ile coğrafi konumunun sunduğu fırsatları aktif şekilde değerlendiren bir ülke haline gelmiştir. Doğu Akdeniz’de uluslararası deniz hukukundan doğan haklarını kullanarak yürüttüğü arama ve sondaj faaliyetleri sürerken Türkiye, tarihinin en büyük keşfini kendi ulusal petrol şirketi ve gemileri ile Karadeniz’de gerçekleştirmiştir. Keşfedilen 320 milyar metreküplük Sakarya gaz sahasına yakın zamanda hem Karadeniz’de hem de Doğu Akdeniz’de yenilerinin eklenmesi beklenmektedir.

29 Ağustos Cumartesi günü yapılacak online panelimizde Türkiye’nin Karadeniz ve Doğu Akdeniz’deki sondaj ve arama çalışmaları ve söz konusu çalışmaların hem bölgesel hem de küresel yansımaları değerlendirilecektir. Panelimize katılımınızı bekliyoruz.


Etkinlik saati: Ankara & Beyrut 21:00 | Brüksel 20:00 | Washington 14:00 | Londra 19:00 | Abu Dabi 22:00 | YoutubeFacebookPeriscopeInstagram gibi platformlarda online izleyebileceğiniz panelimize siz değerli katılımcılarımızı bekleriz. Ayrıca sitemizden de etkinliğe erişebilirsiniz: http://www.setav.org/live/

https://www.youtube.com/watch?v=PBWaxhCJIhU

 .