SETA > Enerji |
Perspektif Mısır ın Doğu Akdeniz de Deniz Sınırlarına Dair Kararnamesi

Perspektif: Mısır’ın Doğu Akdeniz’de Deniz Sınırlarına Dair Kararnamesi ve Anlamı

Mısır’ın Doğu Akdeniz’de deniz sınırlarına yönelik yayımladığı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin içeriği nedir? Kararname Türkiye’yi mi hedef almaktadır? Kararname uluslararası hukuk bağlamında ne anlama gelmektedir?

Paylaş
Dosyayı İndir

Türkiye ve Mısır aralarında uzun süredir devam eden siyasi diyalog kopukluğunu gidermek ve yeni bir dönem başlatmak için çaba sarf ederlerken Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin 11 Aralık 2022’de yayımladığı 595 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin bu sürece zarar verecek nitelikte olduğu iddia edilmektedir.

Söz konusu kararnamede ülkenin batısındaki Libya ile deniz sınırı çizilmesi gereken bölgede Mısır’ın kara suları ve münhasır ekonomik bölge (MEB) alanlarının nerelere kadar uzandığını belirleyen koordinatlar yayımlanmıştır. Kararnamenin belirlediği hatların Kasım 2019’da Türkiye-Libya arasında imzalanan mutabakatla çizilen deniz sınırını dikkate almadığı hatta söz konusu sınırı etkisiz hale getirdiği ileri sürülmektedir. Kararnamenin yayımlandığı gün Yunanistan basınında konuyla ilgili haberler “Mısır, Türkiye-Libya Mutabakatını İptal Etti”, “Türkiye-Libya Mutabakatına Mısır Hançeri” türünden başlıklarla yayımlanmıştır…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..