SETA > Enerji |
Perspektif EastMed Projesinde Dönüm Noktasına mı Geliniyor

Perspektif: EastMed Projesinde Dönüm Noktasına mı Geliniyor?

EastMed boru hattı projesi nedir? ABD projeyi neden destekledi ve şimdi desteğini neden çekiyor? ABD’nin desteğini çekmesinin Türkiye’ye yansıması nasıl olacaktır?

Paylaş
Dosyayı İndir

Doğu Akdeniz’de devam eden gerilim esasen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tek yanlı girişimi ile 2003’te başlamıştır. GKRY 2003’te Mısır ile –Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) egemen haklarını da ilgilendirmesine rağmen hiçbir istişarede bulunmadan– Doğu Akdeniz’de bir münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırlandırma anlaşması imzalamış ve akabinde de 2007’de petrol ve gaz imtiyaz alanları ilan etmiştir. GKRY’nin bu iki hamlesi olası deniz sınırları ve ilgili faaliyetler üzerinde günümüzde de devam eden bir gerilim ve sürtüşme süreci oluşturmuştur.

Esas olarak Türkiye, Yunanistan ve GKRY arasında yaşanmakta olan gerilim Lübnan-GKRY (2007), İsrail-GKRY (2010), Türkiye-KKTC (2011), Türkiye-Libya (2019) ve Yunanistan-Mısır (2020) arasında imzalanan ikili sınırlandırma anlaşmaları ile diğer bölge devletlerinin de içerisinde bulunduğu çok yönlü bir sorun haline dönüşmüştür. Doğu Akdeniz’de tüm taraflarca üzerinde anlaşmaya varılmış deniz sınırları henüz oluşturulamadığından gerilimin bir...

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..