SETA > Analiz |
Analiz 2016 da Medya

Analiz: 2016’da Medya

2016 birçok yönden Türkiye için bir dönüm noktası olmuş dolayısıyla medya gündeminin hızı hiç yavaşlamamıştır. İç politika, uluslararası ilişkiler ve toplumsal alanda ciddi değişimlerin olduğu 2016 yılının en önemli olayı kuşkusuz 15 Temmuz darbe girişimidir.

Paylaş
Dosyayı İndir

2016 birçok yönden Türkiye için bir dönüm noktası olmuş dolayısıyla medya gündeminin hızı hiç yavaşlamamıştır. İç politika, uluslararası ilişkiler ve toplumsal alanda ciddi değişimlerin olduğu 2016 yılının en önemli olayı kuşkusuz 15 Temmuz darbe girişimidir. 15 Temmuz darbe girişiminde dünya terörün yeni bir yüzüyle karşılaşmıştır. Menfur terör saldırıları, darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) ve bu kapsamda başlatılan operasyonlar, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar yılın yoğun gündeminin diğer önemli başlıklarıdır.

Türkiye’nin 2016’da oldukça yoğun geçen iç ve dış politikayla bağlantılı gündemi, medyaya yansıyan çeşitli konu başlıkları üzerinden incelenecektir. Bu bağlamda öncelikle Türkiye’yi etkileyen ve yakından ilgilendiren önemli olaylar ve bunların medyada nasıl ele alındığı ve topluma nasıl yansıtıldığı gazete manşetleri üzerinden ele alınacaktır.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra gündemde en fazla yer alan başlıklardan biri terör örgütü PKK’nın yurdun farklı noktalarında gerçekleştirdiği kanlı terör saldırılarıdır. Ülke genelinde farklı noktalarda gerçekleştirilen, asker ve sivilleri hedef alan menfur terör saldırılarında birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 2016 yılında Türkiye sadece PKK terörüne hedef olmamış, DEAŞ tarafından da saldırılar gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda yaşanan terör saldırılarının medyaya ne şekilde taşındığı, saldırılar hakkında basın yayın organlarının kullandıkları söylemler çeşitli örnekleriyle birlikte çalışmada ele alınmıştır. PKK ve DEAŞ’ın terör saldırılarına karşı devletin başlattığı güvenlik operasyonları da 2016 yılının ilk yarısında yaşanan önemli gelişmeler arasındadır. Terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen bu operasyonlar sonucu eşine az rastlanır olumsuz bir hadise gerçekleşmiştir. “Akademisyenler Bildirisi” başlığı altında terör örgütüne karşı yürütülen operasyonları kınayan bir bildiri yayımlanmıştır. Yayımlanan Akademisyenler Bildirisi ve bildiriye karşı tepkileri basın yayın organlarının nasıl yorumlayıp değerlendirdiği de detaylı şekilde incelenmiştir..