2014'te Türkiye

2014’te Türkiye

2014'te Türkiye analizi, geçmişin daha iyi anlaşılmasına katkı sunmanın yanında geleceğe yönelik bir perspektifin ortaya konulmasına dair önemli bir boşluğu dolduruyor.

Türkiye siyasetinde 2014 yılının en önemli meselesi devlet içerisinde “paralel yapı” olarak adlandırılan otonom oluşumlara karşı “siyasetin” mücadelesi oldu.

İç siyasette hareketli bir dönem geride kaldı. İki seçimin ardından Cumhurbaşkanlığı koltuğuna Recep Tayyip Erdoğan otururken, Ahmet Davutoğlu Başbakan oldu. Türkiye dış politikada savunduğu değerlerle birlikte merkez ülke olma iddiasını sürdürdü. Özellikle rehine alınan konsolosluk personelinin kusursuz bir şekilde kurtarılması yılın en önemli gelişmelerindendi. Ukrayna, Suriye ve Irak gibi ihracat pazarlarındaki karışıklıklar devam etmesine rağmen ekonomide istikrar devam etti. İki seçim nedeniyle nispeten sakin geçen senenin hukuk ve insan hakları gündemini ise büyük ölçüde yargıda yapılanan otonom yapıyla mücadele meşgul etti. Eğitim alanında geçtiğimiz senenin şüphesiz en önemli gelişmesi TEOG sistemine geçilmesi oldu. Medyada ise uluslararası kamuoyuna yönelik yoğunlaşan Türkiye’yi karalama kampanyası ve yerli ortakları dikkat çekerken bir diğer konu ulusal medyada kurumlar arasında yaşanan transferlerdi.

2014’teki bütün dikkate değer gelişmeler “2014’te Türkiye” başlığıyla elinizdeki SETA yıllığında analize tabi tutuldu. Bu analiz, iç siyaset, dış politika, ekonomi, hukuk ve insan hakları, eğitim ve medya ana başlıklarından oluşuyor. Sahasında yetkin araştırmacılar tarafından kaleme alınan 2014’te Türkiye geçmişin daha iyi anlaşılmasına katkı sunmanın yanında geleceğe yönelik bir perspektifin ortaya konulmasına dair önemli bir boşluğu dolduruyor. Bu anlamda, 2014’te Türkiye Türkiye’yi anlamak isteyenler için önemli bir referans kaynağı olacaktır.

Etiketler: