2010’da Türkiye

SETA Araştırmacılarının 2010 yılındaki gelişmeleri değerlendirdikleri "2010'da Türkiye" analizi yayınlandı.

SETA Araştırmacılarının 2010 yılındaki gelişmeleri değerlendirdikleri “2010’da Türkiye” analizi yayınlandı.

 

2010 yılı, eski Türkiye’nin artık gerçekten eski olduğuna dair kanaatlerin yerleşmesini sağlayacak birçok olaya şahitlik etti. Eski Türkiye elbette geçmişte kalmadı. Müesses nizamın birçok unsuru varlığını ve etkisini sürdürmeye devam ediyor. Lakin 12 Eylül referandumu, yeni Türkiye’nin inşa sürecinin gerçekten başlayacağına dair kuvvetli kanaatin tüm toplumsal kesimlerde yerleşmesini sağladı.

Analizin tamamını indirin

 

Editörler: Taha ÖZHAN, Hatem ETE, Selin M. BÖLME

12 Eylül referandumu, kurumları, zihniyeti ve aktörleriyle eski Türkiye’yi işlemez kılıp yeni Türkiye’nin inşa sürecini engellenemez bir biçimde başlattı. Bu yaygın etki dolayısıyla, 12 Haziran 2011 seçimleri, sadece bir ara durak haline dönüştü.

12 Eylül referandumuyla ilan edilen Yeni Türkiye’nin kurulma süreci nasıl yönetilecek?

Bu soru, 2011 yılı ve sonrasının en kurucu gündem maddesi olacaktır. Siyasal merkez ve çevrenin bütün aktörlerinin gündemi bu soruyla belirlenecek ve siyasi gidişat bu soruya verilen cevaplara göre şekillenecektir. Bu çerçevede, 2011 yılı Yeni Türkiye’nin temel parametrelerinin hem iç politikada hem de dış politikada belirleneceği bir yıl olacaktır.

Değişim ve dönüşümü makul ve sağlıklı bir biçimde yönetirken, yeni ruhu bedenlendirme ve kamuoyunu ikna edebilme başarısına sahip olan unsurlar, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarına damga vuracaktır.

Ümit ederiz ki yeni Türkiye tartışmalarında, farklı toplumsal kesimler hep beraberce sürecin taşıyıcısı olurlar. Yeni Türkiye’nin ne olacağı veya nasıl olacağı konusunda anlaşmaları gerekmiyor. Kurulma sürecinin başladığını fark etmeleri yeterli…

   

Yazarlar ve Katkıda Bulunanlar: Taha ÖZHAN, Yılmaz ENSAROĞLU, Hatem ETE, Hüseyin YAYMAN, Selin M. BÖLME, Nuh YILMAZ, Murat ÖZOĞLU, Ufuk ULUTAŞ, Erdal KARAGÖL, Hakan ÇOPUR, Bülent ARAS, Talip KÜÇÜKCAN, Cemal HAŞİMİ, Müjge KÜÇÜKKELEŞ, Kadir ÜSTÜN, Doğa Ulaş ERALP, Mücahit KÜÇÜKYILMAZ, Bekir S. GÜR, Eda BEKTAŞ, İpek COŞKUN, Havva CEBECİ 

 

Etiketler: