2. Akıllı İktisadi Planlama ve Sanayi Politikaları Konferansı

“Akıllı İktisadi Planlama ve Sanayi Politikaları Konferansı”nın İkincisi 12-13 Kasım 2015 tarihinde İstanbul'da düzenlenecek.

Uluslararası Akıllı İktisadi Planlama ve Sanayi Politikaları – Smart Economic Planning and Industrial Policy (SEPIP) Konferansının ikincisi İstanbul’da gerçekleşecek. Türkiye ve farklı ülkelerdeki üniversitelerden akademisyenlerin yer alacağı organizasyon, İstanbul Ticaret Üniversitesinin ev sahipliğinde 12-13 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

İktisadi kalkınma ve rekabet gücünün artırılmasını hedefleyen sanayi politikaları ve iktisadi planlama konularındaki akademik çalışmaların ve karar alıcıların tecrübelerinin paylaşıldığı bir platform olarak tasarlanan SEPIP 2015‘e; Kalkınma Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), ve Albaraka Türk destek veriyor.

SEPIP’te ayrıca, farklı ülkelerden çok sayıda akademisyen; Sanayi Politikaları, İktisadi Planlama, Büyüme ve Kalkınma Politikaları. Sürdürülebilir Büyüme, Rekabetçilik ve Orta Gelir Tuzağı başlıklarında tebliğ sunacak. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Yülek başkanlığındaki Sanayi Politikaları ve Kalkınma Merkezi tarafından yapılacak etkinlikte Singapur Ulusal Üniversitesi, Ritsumeikan Asya Pasifik Üniversitesi (Japonya) ve Parma Üniversitesi’nin de (İtalya) katkıları olacak.

SEPIP 2015’e konuşmacı olarak katılacaklar arasında çeşitli ülkelerden eski ekonomi bakanları da dahil olmak üzere karar alıcılar, kitapları dünyada en çok satanlar listesine giren ve Türkçe ‘ye de çevrilen “Sanayileşmenin Gizli Tarihi” kitabının yazarı Cambridge Üniversitesi ekonomistlerinden Ha Joon Chang, International Handbook on Industrial Policy kitabının editörlerinden ve İtalya Ferrare Üniversitesi’nden Sandrine Labory, Avusturya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsünden Michael Peneder, Asya Pasifik Üniversitesi’nden Kaoru Natsuda, Asya Kalkınma Bankası’ndan Donghyun Park, San Martin Ulusal Üniversitesi’nden Gabriel Bezchinsky ve Marmara Üniversitesi’nden Mustafa Erdoğdu gibi alanlarında dünyanın önde gelen iktisatçıları yer alacak.

Davetli konuşmacıların yanı sıra konferansta sunulmak üzere farklı ülkelerden 50’ye yakın akademisyen; sanayi politikaları, iktisadi planlama, büyüme ve kalkınma politikaları, sürdürülebilir büyüme, rekabetçilik ve orta gelir tuzağı konularında tebliğ gönderdi.

İktisadi planlama ve sanayi politikaları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızlı ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında önemli rol oynuyor.

Konferans programına ve konferansla ilgili ayrıntılı bilgiye “www.sepip.org” adresinden ulaşılabiliyor.

Etiketler: