SETA > Haber |
Insight Turkey Afrika da Yeni Bir Güç Mücadelesi Mi Büyük

Insight Turkey “Afrika’da Yeni Bir Güç Mücadelesi Mi? Büyük ve Yükselen Güçlerin Rolü” Başlıklı Yeni Sayısını Yayınladı

Türkiye’nin önde gelen akademik dergilerinden biri olan Insight Turkey yeni sayısında Afrika’daki son gelişmeleri ve büyük ve yükselişte olan devletlerin bölgede artan çıkarlarını ele alıyor.

Türkiye’nin önde gelen akademik dergilerinden biri olan Insight Turkey yeni sayısında Afrika’daki son gelişmeleri ve büyük ve yükselişte olan devletlerin bölgede artan çıkarlarını ele alıyor. “Afrika’da Yeni Bir Güç Mücadelesi Mi? Büyük ve Yükselen Güçlerin Rolü” başlıklı sayı farklı aktörlerin Afrika’daki etkinliklerini ve bunun Afrika ülkeleri üzerindeki etkisini tartışıyor.

Afrika çalışmalarında öne çıkan akademisyenler bölgedeki Çin, Amerika, Rusya, Türkiye ve İran gibi büyük ve yükselişte olan güçlerin katılımı ve bölgenin güvenlikleştirme ve askerileşmesi, terörizm, barışı koruma çabaları ve emperyalizm gibi son gelişmeleri analiz ediyorlar.

Cyril Obi ve Wioletta Nowak Çin’in Afrika’daki etkinliklerini tartışıyorlar. Obi daha çok petrol ticaretine odaklanırken, Nowak Hindistan ve Çin’in Afrika ile ilişkilerini karşılaştırıyor. Maxim Matusevich ve Jeffrey Lefebvre sırasıyla Sovyetlerden bugünün Rusya’sına ve İran Şahı’nın rejiminden bugünkü İslami rejime olan gidişatı gösteriyorlar. Fodei Batty Çin’in bölgedeki etkinliğinin bir paradoks yaratabileceği ve uzun vadede Çin’in çıkarlarına zarar verebileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Afrika’nın bugününü ve geleceğini ele aldığımızda terörle mücadele, güvenlikleştirme ve askerileşme önemli hale geliyor. Bu bakımdan misafir editörümüz Earl Conteh-Morgan rekabet ve işbirliği bağlamında ABD ve Çin’in kıtanın askerileşmesi ve güvenlikleştirilmesi üzerindeki rollerini inceliyor. Son olarak, Hayat Alvi, Angela Thompsell ve Joseph Bangura Afrika çalışmalarındaki önemli konulara ışık tutan ilgi çekici makaleler sunuyorlar.

Okuyucularımızın Insight Turkey’nin bu sayısını yapıcı ve bilgilendirici bulacağını umuyoruz!

Insight Turkey Dergisi.