SETA > Rapor |
Rapor 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi Sonuçların Karşılaştırmalı Analizi

Rapor: 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi | Sonuçların Karşılaştırmalı Analizi

Rapor detayları verileri baz alarak, sayısal açıdan ve karşılaştırmalı bir biçimde ancak cumhurbaşkanı seçimi özelinde analiz etmektedir. Öte yandan raporun dikey aksını birinci ve ikinci tur seçimleri, yatay aksını ise Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun aldıkları oylar oluşturmaktadır. Bu doğrultuda genel seçim sonuçlarının yanında yurt içi ve yurt dışı oylar, katılım ve geçerli oy oranları, ilk ve ikinci tur arasındaki oy farklılıkları, büyükşehirler, deprem bölgesi, Türkiye’nin coğrafi bölgeleri gibi çeşitli başlık ve açılardan seçim incelenmektedir. Dolayısıyla görselleştirmelerin yardımıyla ve olabilecek en basit şekliyle karşılaştırmalı ve sayısal bir seçim analizi amaçlanmaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Türkiye, tüm seçim dönemlerinde bir klişe olarak tekrarlanan ve doğruluk payı da taşıyan bir tanımlamayla oldukça kritik bir seçimi geride bıraktı. Seçimlerin siyasal sonuç ve anlamının ötesinde ilk kez iki turlu seçim tecrübe edildi. Buna ek olarak muhalefet bloku, Ata İttifakı ve Sinan Oğan dışında ilk kez HDP dahil bir bütün olarak tek bir çatı adayı destekledi. Dolayısıyla Türkiye 2023 seçimleri ile birlikte teknik ve stratejik açıdan ilk kez bazı pratiklerle tanıştı.

Elinizdeki rapor bu ve benzeri pratik ve detayları verileri baz alarak, sayısal açıdan ve karşılaştırmalı bir biçimde ancak cumhurbaşkanı seçimi özelinde analiz etmektedir. Öte yandan raporun dikey aksını birinci ve ikinci tur seçimleri, yatay aksını ise Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun aldıkları oylar oluşturmaktadır. Bu doğrultuda genel seçim sonuçlarının yanında yurt içi ve yurt dışı oylar, katılım ve geçerli oy oranları, ilk ve ikinci tur arasındaki oy farklılıkları, büyükşehirler, deprem bölgesi, Türkiye’nin coğrafi bölgeleri gibi çeşitli başlık ve açılardan seçim incelenmektedir. Dolayısıyla görselleştirmelerin yardımıyla ve olabilecek en basit şekliyle karşılaştırmalı ve sayısal bir seçim analizi amaçlanmaktadır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..


İlgili Yazılar
Podcast 15 Temmuz Sempozyumu
Podcast
Podcast: 15 Temmuz Sempozyumu

Temmuz 2024

Siyasetin Yeni Dinamikleri
Yorum
Siyasetin Yeni Dinamikleri

Temmuz 2024

Yeni Bir CHP mi
Yorum
Yeni Bir CHP mi?

Nisan 2024