Avukatların Gözünden 15 Temmuz Darbe Davaları


 • Tarih : 02/11/2017
 • Saat : 14:00 : 16:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 02/11/2017
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

 • Moderatör : Cem Duran Uzun / SETA
 • Konuşmacılar :Av. İskender Minar – Başbakanlık Avukatı

  Av. Uğur Kızılca – İçişleri Bakanlığı Avukatı

  Av. Muammer Cemaloğlu – AK Parti Avukatı

   Av. Eyüphan Korkmaz – Şehit Yakını ve Gazi Avukatı

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 15 ay geçti. Yargının FETÖ/PDY ve 15 Temmuz darbe girişimine karşı yürüttüğü mücadele iki koldan yoğun bir şekilde devam ediyor. Türk yargısının FETÖ’nün örgütsel yapısına yönelik sistematik mücadelesi 15 Temmuz’dan çok önce 17-25 Aralık girişiminin ardından başladı. Usulsüz dinlemeler, Askeri Casuslukta Kumpas Soruşturması ve FETÖ/PDY Ana Davası bu dönemde başlatılan adli süreçlerdendir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ise bu mücadele ileri bir boyuta taşındı ve henüz darbe teşebbüsü devam ederken ilk soruşturmalar başlatıldı. Sonrasında ülkenin birçok farklı ilinde hem darbe girişiminin faillerine hem de FETÖ’ye yönelik soruşturmalar yürütüldü, davalar açıldı. Genelkurmay Çatı Davası, Akıncı Davası, İstanbul Darbe Ana Davası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Suikast Girişimi Davası darbe girişimini aydınlatmaya yönelik önde gelen davalar arasındadır.

Bugün itibarıyla baktığımızda sonuçlanmış, hatta Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay süreçlerini tamamlamak suretiyle kesinleşmiş darbe davaları var. Ana davalar içerisinde ise Muğla’da görülen Cumhurbaşkanına suikast girişimi davası sonuçlandı. İstanbul ve Ankara’daki ana davaların 15 Temmuz’dan yaklaşık bir yıl sonra açıldığını ve hızlı bir şekilde ilerlediğini görüyoruz. Bu davaların 2018 yılı içerisinde sonuçlanması bekleniyor.

Bu süreçte hazırlanan iddianameler, görülen duruşmalar, ortaya çıkan bilgi ve belgeler, sanıkların savunmaları kamuoyunda yakından izleniyor. 15 Temmuz darbe girişimindeki ihanetin büyüklüğü ve yaşanan can kayıplarının uyandırdığı tepki davaların hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ve suçluların cezalandırılması beklentisini doğuruyor. Ayrıca sanıkların organize bir şekilde hareket ettikleri, her türlü somut delilleri ve açık gerçekleri inkar ettikleri ve zaman zaman duruşmaları provoke ettikleri görülüyor. Bütün bunlara rağmen yargı davaları adil yargılama ilkelerine uygun bir şekilde savunma hakkını koruyarak yürütüyor.

SETA Ankara’da 2 Kasım Perşembe günü saat 14.00’da yapılacak panelde darbe davalarını başından itibaren yakından takip eden avukatların gözünden sürecin ne aşamada olduğunu, ortaya çıkan gerçekler, zorluklar ve imkanlar ile yargılamaların geleceğini tartışacağız. SETA Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü Cem Duran Uzun’un moderatörlüğünü yürüteceği panelimize Başbakanlık Avukatı İskender Minar, İçişleri Bakanlığı Avukatı Uğur Kızılca, AK Parti Avukatı Muammer Cemaloğlu ve bir kısım şehit yakınları ile gazilerin avukatı Eyüphan Korkmaz konuşmacı olarak katılacaktır.