Amerika Kendi Hegemonyasına Zarar Veriyor

Ulusal Güvenliğini ve bölgesel hegemonyasını yüzlerce yıldır Amerikan kıtasının kontrol altında ve istikrarlı halde tutulmasına bağlayan Amerika bu kez kendi arka bahçesini kendisi patlatacak olursa kendisi için de ciddi sonuçları olacaktır.

Çin’den henüz etkili bir tavır yok. Ancak Rusya topa girecek gibi. Lavrov Amerika’nın Venezuela’daki darbe girişimine dair açıktan tavır aldı. Tam dozajında bir açıklama. Ne eksik ne fazla. Askeri bir müdahalenin ağır sonuçları olabileceğini duyurdu.
Bunun ne kadar planlı bir açıklama olduğu veya bahsi geçen sonuçların neler olabileceği çok net değil. Ancak tahmin etmek de zor değil. Lavrov darbe teşebbüsünün bir iç savaş çıkarma ihtimalini ve Amerika öncülüğünde bir müdahale gerçekleşecek olursa Rusya’nın da boş durmayacağını ima ediyor.
Maalesef tabii ki böylesi adımlar en çok Venezuela halkı için üzücü sonuçlar doğuracaktır. Suriyelilere bakın. Hepsi dünyanın dört bir tarafına kaçışmak zorunda kaldı. Yüzbinlerce insan yaşamını yitirdi. Şehirler harap oldu. Ülke bütünüyle çöktü. İnşallah Venezuela benzer bir hale savrulmaz. Ancak Amerika’nın tavrı böyle devam ettiği müddetçe bu kötü sonuç daha muhtemel hale geliyor. Ekonomik olarak çökertilen ve tüm altyapısı sıfıra indirilen Venezuela direniyor.
Sanırım artık aramızda Venezuela’daki durumun sadece Maduro’nun kötü yönetiminden kaynaklandığını söyleyecek kadar aymazlık yapabilecek kimse kalmadı. Görüyoruz ki, Amerika açıktan darbecilik yapıyor. Gizlemeye de niyeti yok. Her gün Amerikan yönetiminden açıklamalar geliyor. Hadi ekonomiyi Maduro batırdı diyelim. Elektrik şebekesini de mi Maduro çökertti? Su kaynaklarını da mı Maduro kuruttu? Tabii ki hayır. Bunların hepsi sistemli saldırıların bir sonucu. İlk başta bunları söyleyenleri komplocu ilan etmeye çalışanlar sanırım artık konuyla ilgili pek açıklama yapmıyor. Zira bu okumanın komploculuk zihniyetinden kaynaklanmadığını Amerika her gün kendisi ispat ediyor. Sadece Venezuela’da da değil. Amerika benzer tavrını tüm dünyada umursamazca gösteriyor. Arap Baharı’ndan Türkiye’deki darbe teşebbüslerine kadar neredeyse tamamının ardında Amerikan desteği ve kurgusu olduğunu inkâr edebilecek olanlara hakikaten söyleyecek sözüm kalmadı. Bunu görmezden gelmek aşırı siyasallaşmış bir kafanın Türkiye’deki darbe teşebbüslerini ve bunların hedeflerini inkâr etme çabasından başka bir şey değildir. Arap ülkelerinde de Türkiye’de de Doğu Avrupa’da da aynı senaryolar sahneleniyor. Ancak Türkiye ve Venezuela’da tutmadı.
Üzülerek görüyorum ki, Venezuela’nın durumu çok iyi değil. Baskı artıyor. Durum eğer iç savaşa dönüşecek olursa önce Venezuela yıkılır ancak çevre ülkeler de güvende değil. Yaşanacak göçler, silahlanma ve terör gruplarının doğması kaçınılmaz hale gelebilir. Amerika’ya yancılık yapmaya devam eden Güney Amerika ülkeleri bu durumun yeni kurbanı olur. Ancak bu kez Amerika tüm bu olup bitenden azade kalamaz. Ulusal Güvenliğini ve bölgesel hegemonyasını yüzlerce yıldır Amerikan kıtasının kontrol altında ve istikrarlı halde tutulmasına bağlayan Amerika bu kez kendi arka bahçesini kendisi patlatacak olursa kendisi için de ciddi sonuçları olacaktır. Ancak şimdilik Amerikan yönetiminin bunu düşündüğünü sanmıyorum. Bu süreci yönetebileceklerini ve bu işi becerebileceklerini düşünüyorlar. Olabilir. Ancak şimdiye kadar beceremediler. Ve böylesi dağınık bir yönetim her şeyi eline yüzüne bulaştırırsa hiç şaşırmayın.

Etiketler: