miş

AK Parti Teşkilatında Yenilenmenin Kodları

Erdoğan, 2019 seçimlerinin şimdiye kadar kazanılan seçimlerin hepsinden daha zor olduğunu bilerek seçim çalışmalarını bu yenilenme süreciyle şimdiden başlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin tekrar genel başkanlığına geçmesinin ardından başlattığı AK Parti’nin “siyaset tarzı”nı, “değerler ve ilkeleri”ni hatırlatmaya devam ediyor.

Uzun süre karizmatik liderle yoluna devam eden partilerin, karizmatik liderin parti ile ilişkisinin kesilmesinin ardından parti içinde “üstü örtük bir çekişme”nin yaşanacağının kaçınılmaz olduğu, bilinen bir husustur. Özellikle bu çekişmenin, parti elitleri arasında, parti yöneticileri ve teşkilatının çeşitli kademelerinde yaşandığı da deneyimlerle sabittir.

Erdoğan’ın 2014 yılında cumhurbaşkanı olmasının ardından parti ile resmî ve yönetsel anlamda bağının kesilmesiyle birlikte, partinin çeşitli kademeleri, yöneticileri, elitleri vs. arasında üstü örtülü çekişmenin yaşandığı bir vakıaydı.

Partiye dönmesinin ardından Erdoğan, AK Parti ile ilgili her konuda bir yenilenme ve tekrar kendi dönemindeki kodlara dönme süreci başlattı. Partide yeni bir heyecan dalgası oluşturdu. Sorunların tespiti ve çözümü için ilgilileri tek tek dinlemeye devam ettiğini medyadan takip ediyoruz.

Erdoğan, 16 Nisan sonrasında, partinin üst yönetim yapısı, bakanlar kurulu ve bürokrasideki değişikliklerle ilgili gerekçelerini konuşmalarında sıralamıştı.

Son bir hafta içerisinde, AK Parti kongreleri ile teşkilatlarda yapacağı değişiklikleri hangi kriterler üzerinden gerçekleştireceğini bir bir sayıyor.

Uyarının muhatabı olan kişilerin, şimdiden bu uyarılara kulak vermesini istiyor. Teşkilatlara yönelik toplumdaki oluşan algının sorumlusunun yine teşkilatlardaki söz konusu “sorunlu” kişiler olduğunu hatırlatıyor. İşini düzgün yapanların, görevini sorunsuz yerine getirenlerin söz konusu eleştirilerden alınmaması gerektiğinin altını çiziyor. 2019 seçimlerine parti teşkilatlarındaki sorunlarla gidilemeyeceğini üstüne basa basa söylüyor.

Erdoğan, 2019 seçimlerinin şimdiye kadar kazanılan seçimlerin hepsinden daha zor olduğunu bilerek seçim çalışmalarını bu yenilenme süreciyle şimdiden başlattı.

Yeni dönemde yüzde ellinin üzerinde oy almanın ne anlama geldiğinin seçmen tarafından da, bugünden itibaren bilinmesinin önemli olduğunun farkında.

Dolayısıyla, AK Parti’nin 2019 için, teşkilat, söylem, dava şuuru ve hizmet bilinci açısından ilkelerinin ve kodlarının yeniden ve bir an önce rayına oturmasını istiyor.

Bu konulardaki görüşlerini de milletle paylaşıyor. Yenilenme sürecini de aynı zamanda halka anlatıyor.

Erdoğan, AK Parti siyaset çizgisinde “yol arkadaşlığı ve gönül arkadaşlığının” mevsimsel olmadığını şu cümlelerle hatırlatmıştı: “Yol arkadaşıysan, pazara kadar değil mezara kadar gidilir…”

İcraat yapmanın önemli olmakla birlikte, yeterli olmadığını “insanların gönlünü almayan oyunu alamaz. O yüzden insanlara temas etmeliyiz” şeklinde formüle etmişti. Bu, parti siyasetinden uzaklaşan AK Partili belediye başkanlarına önemli bir mesajdı.

“Partiye yük olanların değil, partinin yükünü omuzlayanların” AK Parti’de yöneticilik yapacaklarını belirterek, “taban eğilimlerine karşı duyarlılığını yitirenlerin” kendilerinin işin gereğini yapmasını bekledi. “Kendi menfaatini düşünmekten milleti düşünmeye vakti kalmayanlardan olmamalıyız” diyerek siyasetin “kişisel menfaat gözetilerek” yapılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Erdoğan’ın bu yenilenme sürecinde dikkat çektiği diğer önemli bir husus, partinin farklı kademelerindeki “uyum” meselesiydi. Yani bir şehirdeki il, ilçe teşkilatları, belediye başkanları ve milletvekilleri arasındaki çekişmelerin, koltuk kavgalarının partiye zarar verdiğini “ne oluyor ki kendi içimizde birbirimize karşı çalım atıyoruz” sözleri ile ifade etti.

AK Parti teşkilatlarında, görev alacak kişilerin “davanın ve milletin adamı olması” gerektiğini ve “şu bakanın, bu milletvekilinin, filanca grubun ve falanca yapının adamı” olanların yeni dönemde görev alamayacağını belirtmesi de çok önemliydi.

“Davası olmayan ve bulunduğu yerde milletimizin tamamını kucaklamayan hiç kimse AK Parti’de yöneticilik yapamaz” sözleriyle de, teşkilatlarda “klikleşme” temayüllerinin olmaması gerektiğini belirtti.

AK Parti, il ve ilçe kongre sürecine giderken, Erdoğan partinin ilkelerini hatırlatmaya ve değişimin kodlarını açıklamaya devam edecek görünüyor.

Partideki yenilenme ile ilgili, toplumda oluşan beklentilere de bu kodları hatırlatarak cevap vermiş oluyor.

[Türkiye Gazetesi, 10 Ağustos 2017]

Etiketler: